Morganriks

Resultat morganriks 2016

Gångartsdiplom  

Domare: Hans Wallemyr

Lyngbys Phantasia  7-9-8-7/7,7 Klass 1

Näsuddens Purple Rain  8-7-6-7/7

Annebo Kenny R  7-6-7-6/6,5

Näsuddens Perfect Touch 7-6-7-6/6,5 

Löshoppning  

Domare: Hans Wallemyr

Morgan:

Scandinavian Hawkeye  8-9/8,3  Bästa äldre häst 

Näsuddens Radioactive Boy 7-9/7,7  Bästa unghäst

Idet´s Dom Perignon  8-7/7,7

Näsuddens King of Spades 7-7/7,0

Landways Roze Pringles  6-8/6,7

Memt Dancin Mac Hawk 5-5/5,0

Escania´s Katniss  oerfaren, ej betygsatt

Lipizzaner

31 Favory XI-52   6-6/6,0

Maestoso Najad  oerfaren, ej betygsatt

Angloarab

Terriffic Aqua   7-8/7,3

Come in Black E   7-6/6,7 4-åringar för diplom,

Morgan

Lyngbys Phantasia  8-9/8,3  Bästa 4-åring,

Diplom Näsuddens Purple Rain  7-7/7,0

OBH Clair de Lune  7-7/7,0

Näsuddens Perfect Touch 6-7/6,

Annebo Kenny R  7-7/7,0

Visningsklasserna    Angloaraber   

Domare: Liselotte Erixon

HINGSTAR 3 ÅR 

Come in Black E   8-7-7-9-7-7/45

STON 1 ÅR 

Terriffic Aqua   9-8-6-8-8-8/47

STON 4 ÅR OCH ÄLDRE 

Toulouce AA   8-8-8-8-9-8/49

STON 4 ÅR MED FÖL 

Kalinka des Carrieres  9-9-7-8-8-8/49 FÖL 

Niklaz Agnetha   9-8-8-8-8-8/49

Morgan  

Placering enligt domare Daryl Hopson, poäng enligt premieringsförrättare Liselotte Erixon.

STON 1 ÅR  

1 OBH Goldfire Diva   8-8-7-8-6/37

2 Escania´s Katniss   8-8-8-7-7/38 

STON 2 ÅR

1 Landways Roze Pringles  8-7-7-7-7/36

STON 3 ÅR

1 Signahls Wega   8-8-7-8-7/38 

Bästa ungsto (BUS)

Signahls Wega 

OBH Goldfire Diva (reserv)

HINGSTAR 1 ÅR

1 Annebo Prince Charming  7-7-7-7-8/36

HINGSTAR 2 ÅR

1 Näsuddens Radioactive Boy 8-8-7-8-8/39 

Bästa unghingst (BUH)

Näsuddens Radioactive Boy 

Annebo Prince Charming (reserv)

Bästa unghäst (BU)

Näsuddens Radioactive Boy

Signahls Wega (reserv)

STON 4 ÅR OCH ÄLDRE SAMT AVELSDIPLOM

1 Gradells Kendra in Motion  9-9-8-8-8/42

2 Näsuddens Purple Rain  7-8-8-8-7/38

3 Amberfields Wishful Thinking  7-8-8-8-7/38

4 Hagas Dakota Rose   8-8-7-9-7/39

5 OBH Clair de Lune   9-8-7-7-7/38 

6 Valley Ridge Hilites Image  7-8-7—–/– 

Bästa vuxet sto (BVS)

Gradells Kendra in Motion

Näsuddens Purple Rain (reserv)  

VALACKER 4 ÅR OCH ÄLDRE

1 Näsuddens King Of Spades  9-8-8-8-8/41 

2 Aramis    8-8-7-9-8/40

3 Memt Dancin Mac Hawk  7-7-7-8-6/35

4 Näsuddens Perfect Touch  9-7-8-7-7/38

5 Näsuddens Miracle Mike 34 9-8-8-8-8/41 

6 Annebo Kenny R   6-7-7-8-7/35

7 Scandinavian Hawkeye  7-7-8-8-7/37

Bästa vuxen valack (BVV)

Näsuddens King Of Spades

Aramis (reserv)

HINGSTAR 4 ÅR OCH ÄLDRE (BVH)

1 Rill´s Samuraj   7-7-7-8-7/36

2 Escania’s Vangelios   8-7-7-7-7/36

3 Idet´s Dom Perignon  7-7-7-8-8/37 

Bästa vuxen hingst (BVH)

Rill´s Samuraj

Escania’s Vangelios (reserv) 

Bästa vuxen (BV)

Gradells Kendra in Motion

Näsuddens King Of Spades (reserv)

Best in Show (BIS)

Gradells Kendra in Motion

Näsuddens King Of Spades (reserv)

Avelsklass   

Domare: Daryl Hopson

1 Näsuddens King of Spades 32 (Näsuddens Purple Rain och Näsuddens Perfect Touch)

2 UVM Kingsland Bay 23 (Aramis och Signahls Wega)

Bästa handler  

Domare: Daryl Hopson

Mikaela Fredriksson  

Lipizzaner    

Domare: Morgan Johnsson

STON 4 ÅR OCH ÄLDRE

Siglavy Capriola Zara  8-8-8-9-9/42

Siglavy Capriola Zantima 9-9-7-8-9/42

Romanca   8-9-8-8-8/41

Siglavy Capriola Zola  8-8-7-8-9/40

Conversano XXVII-16  7-7-8-7-8/37

Favory Zilja   7-7-6-8-7/35

HINGSTAR 3 ÅR

Favory Zeven   8-9-7-8-8/40

VALACKER 4 ÅR OCH ÄLDRE

Maestoso Najad  7-7-8-8-7/37

HINGSTAR 4 ÅR OCH ÄLDRE

Maestoso Barcow  8-7-8-7-8/38 31

Favory XI-52   9-8-7-8-8/40

TRAIL     

Domare: Daryl Hopson

1 Näsuddens King Of Spades Ankie Höglund

2 Ice Farceur’s Honey  Linnea Zakrisson

3 Aramis    Susanne Gustafsson

4 Idet´s Dom Perignon  Vanessa Fransson

5 Hagas Dakota Rose  Vickie Beckman

6 Näsuddens Miracle Mike 34 Minna Korpilahti

7 Memt Dancin Mac Hawk Anna Hermelin

8 Escania’s Vangelios  Sara D. Alvrud

TRAIL-AT-HAND  

Domare: Daryl Hopson

1 Escania´s Katniss  Lina Svensson

2 Signahls Wega   Mikaela Fredriksson

3 Landways Roze Pringles  Esbjörn Nilsson

4 Näsuddens Radioactive Boy Minna Korpilahti

PRECISIONS-KÖRNING 

Domare: Lars Brönning

1 Scandinavian Hawkeye  Christina Bucht  0 fel–1,24 min/0 fel–1,30 min

2 Memt Dancin Mac Hawk Anna Hermelin  4 fel–1,55 min/0 fel–1,41 min

CARRIAGE DRIVING 

Domare: Daryl Hopson 

1 Scandinavian Hawkeye  Christina Bucht

2 Memt Dancin Mac Hawk Anna Hermelin

HUNTER PLEASURE 

Domare: Daryl Hopson

1 Näsuddens King Of Spades Sara Frisk

2 Näsuddens Perfect Touch Pernilla Malmborg

3 Näsuddens Miracle Mike 34 Minna Korpilahti

4 Näsuddens Purple Rain  Anki Höglund

5 Escania’s Vangelios  Sara D. Alvrud

6 Amberfields Wishful Thinking  Vilma Teinert

TÖMKÖRNING DRESSYR 

Domare: Petra Alm

Morgan  

1 Näsuddens Radioactive Boy Minna Korpilahti 103,5

Lipizzaner

1 31 Favory XI-52   Gunnel Petersson 103,5

DRESSYR 40 meters bana

Domare: Petra Alm Morgan   

1 Yasmin    Eppie Linner  LA:1/74,34 %

2 Näsuddens Perfect Touch Pernilla Malmborg LC:1/69,50 %

3 Rill´s Samuraj   Elvira Gustafsson LB:1/66,43 %

4 Näsuddens King Of Spades) Sara Frisk  MsvB:1/65,25 %

5 Scandinavian Hawkeye  Christina Bucht  LC:1-65,19 %

6 Idet´s Dom Perignon  Vanessa Fransson LC:1-64,63 %

6 Amberfields Wishful Thinking Vilma Teinert  LC:1/64,63 %

8 Scandinavian Hawkeye  Johanna Börjesson LC:1/65,19 %

9 Näsuddens Purple Rain  Minna Korpilahti LB:1/61,96 %

10 Aramis    Susanne Gustafsson LC:1/57,96 %

11 Hagas Dakota Rose  Vickie Beckman  LC:1/53,89 %

Lipizzaner

1 Nerium    Helena Svensson LA:1/74,08 %

2 Maestoso Najad  Gunnel Petersson LB:1/52,68 %

3 Conversano XXVII-16  Ellen Rönn  LA:1/49,61 %

Angloaraber

1 Win d’Honneur x (Angloarab) Engla Grönvall  LA:1/55,00 %  

DRESSYR 60 meters bana

Domare: Petra Alm Morgan   

1 Yasmin    Eppie Linner  MsvC:1 /67,23 %

2 Amberfields Wishful Thinking Vilma Teinert  LB:3/64,09 %

3 Näsuddens King Of Spades Sara Frisk  MsvB:3/63,96 %

4 Näsuddens Miracle Mike 34 Minna Korpilahti LB:3/61,82 %

Lipizzaner

1 Nerium Helena Svensson MsvC:1/68,09 %

2 Conversano XXVII-16  Ellen Rönn  LB:3/65,00 %

Angloaraber

1 Win d’Honneur x  Engla Grönvall  LB:3/63,03 %

HOPPNING CLEAR ROUND

Domare: Anne Lagerqvist

Morgan

Memt Dancin Mac Hawk  Anna Hermelin  60 cm Utesl.

Scandinavian Hawkeye   Johanna Börjesson 60 cm Utesl. 3 olydn.

Näsuddens Purple Rain   Ida Aldernäs  60 cm 4 fel

Näsuddens Perfect Touch  Pernilla Malmborg 60 cm 8 fel

Amberfields Wishful Thinking  Vendela Teinert  60 cm 0 fel

Rill´s Samuraj    Elvira Gustafsson 70 cm 0 fel

Amberfields Wishful Thinking  Vilma Teinert  80 cm 0 fel

Lipizzaner

Maestoso Najad   Rebecka Petersson 60 cm Utesl. 3 olydn.

Conversano XXVII-16   Ellen Rönn  70 cm Utesl. 3 olydn.

Angloaraber

Win d’Honneur x   Agnes Grönvall  60 cm 0 fel    

HOPPNING 70/90/110 cm

Domare: Anne Lagerqvist

Morgan

1 Näsuddens King Of Spades Ida aldernäs  90 cm/0 fel/0:50:56/0 fel/0:21:90

2 Ice Farceur’s Honey  Linnea Zakrisson 70 cm/0 fel/0:53:84/0 fel/0:27:78

3 Näsuddens King Of Spades Sara Frisk  90 cm/0 fel/0:47:16/4 fel/0:24:34

4 Amberfields Wishful Thinking Vilma Teinert  90 cm/4 fel/0:52:06

5 Näsuddens Purple Rain  Ida Aldernäs  70 cm/4 fel/0:53:57

6 Rill´s Samuraj   Elvira Gustafsson 90 cm/16 fel/0:49:44

Lipizzaner

Conversano XXVII-16  Ellen Rönn  90 cm Utesl. 3 olydn.

WESTERN RIDING (nr 11)

Domare: Daryl Hopson

1 Näsuddens King Of Spades Ankie Höglund

2 Näsuddens Miracle Mike 34 Ida Aldernäs

3 Scandinavian Hawkeye  Christina Bucht

4 Ice Farceur’s Honey  Linnea Zakrisson (elim.)  

REINING (nr 5)  

Domare: Daryl Hopson 

Clinic Ice Farceur’s Honey  Linnea Zakrisson   

WESTERN PLEASURE 

Domare: Daryl Hopson

1 Näsuddens King Of Spades Ankie Höglund

2 Ice Farceur’s Honey  Linnea Zakrisson

3 Näsuddens Miracle Mike 34 Ida Aldernäs

4 Scandinavian Hawkeye  Christina Bucht

5 Escania’s Vangelios  Sara D. Alvrud

MSHA TROPHY

1 Scandinavian Hawkeye  1-4,8-7- 2,4-2/17,2

2 Memt Dancin Mac Hawk 5-1-2,8-0-0/8,8

SMHF SPORT MORGAN TROPHY

1 Näsuddens King Of Spades 14,4-3,6-8-8-7,2 -14-7/62,2

2 Ice Farceur’s Honey  4,8-5-11,2/21,0

3 Scandinavian Hawkeye  7-2-2,4-4,8-4/20,2

4 Näsuddens Miracle Mike 34 1,2-4-3-4,8-4,2/17,2

5 Amberfields Wishful Thinking  6-4,8-3-1/14,8

6 Idet´s Dom Perignon  6-7/13,0

7 Näsuddens Purple Rain  3,6-1,6-4/9,2

8 Memt Dancin Mac Hawk 2,8-1-1/4,8

9 Escania’s Vangelios  2-1-1,4/4,4

SMHF Trophy Unghästar

1 Näsuddens Radioactive Boy 8-5-4,2-1/18,2

2 Landways Roze Pringles  3-3-0-2/8

3 Escania´s Katniss  1-1-0-6/8

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *