Morganriks

Resultat morganriks 2015

Resultat Morgan Riks 2015  

Uppsutten hoppning för kvalitetsbedömning

Näsuddens Miracle Mike 34 (8-9-8/8,33)

Näsuddens Moreno Leon(7-8-8/7,66)

Näsuddens MMIX´L Amore 34 (7-6-6/6,33)  

Löshoppning Unghästar

Idets B´Scuit (7-7/21)

Näsuddens Paulus (7-6/20)

Näsuddens Qeep (6-7/19)

Näsuddens Perfect Touch (6-7/19)

Landways Roze Pringles – oerfaren, ej betygsatt

Vuxna

Amberfield´s Dun Heartbreakin´ (8-9/25)

Näsuddens King of Spades 32 (8-8/24)

Tullesbo Cody (7-8/22)

Hagas Doccia Ingalls (7-7/21)

Näsuddens MMIX´L Amore (7-6/20)

Red Commander (6-5/17)

Ice Cheyenne (5-5/15)

Korsningar

Godkärras Wilda (7-5/19)  

Visningsklasser Ston 1 år

Landways Roze Pringles (7-7-8-7-7/36)  

Ston 2 år

Idet´s B´Scuit (7-8-6-8-8/37)   Bästa ungsto  

Valacker 3 år

Näsuddens Perfect Touch (8-7-8-8-8/39)

Bästa ungvalack

Näsuddens Paulus (7-7-6-7-6/33) 

Hingstar 2 år

Rill´s Final Countdown (9-8-7-6-6/36) Bästa unghingst + Bästa unghäst

Näsuddens Qeep (8-8-7-8-7/38)

Reserv bästa unghäst

Frostorp Hi Super Gabriel (7-7-6-7-6/33)  

Ston 4 år och äldre

Näsuddens Lucy In the Sky (9-8-7-7-7/38) Bästa vuxet sto J

ustin Bungowannah (7-8-7-7-8/37)

Näsuddens Monashee (7-8-7-8-7/37)

Näsuddens One Last Candy (7-7-7-8-7/36)

Falkas Disney Hope (8-8-6-7-7/36)

Näsuddens May Belle (8-8-7-7-5/35)

Ice Cheyenne (7-7-7-7-7/35)

Tullesbo Tillie Jo (7-7-7-8-6/35)

Yasmin (7-7-6-7-6/33)  

Föl Även galopp har bedömts

Enjoy My Red Miracle (8-8-7-8-9-8/48) Bästa föl

Näsuddens Simsalabim (7-7-8-7-8-7/44)  

Valacker 4 år och äldre

Red Commander (8-8-7-8-7/38)

Näsuddens King of Spades 32 (8-8-7-8-7/38)

Näsuddens Twilight Time (8-8-7-8-7/38)

Kurrbodas Limelight (7-7-8-8-7/37)

Signahls Q Nobel (7-7-7-8-7/36)

Näsuddens MMIX´L Amore (7-7-7-7-7/35)

Queens Magic Shadow (7-7-7-8-6/35)  

Hingstar 4 år och äldre

Signahls Lash 27 (9-8-7-7-6/37)

Tullesbo Cody (7-8-7-8-7/37)

Näsuddens Miracle Mike 34 (8-7-7-8-7/37)

Näsuddens Moreno Leon (8-7-7-7-7/36)  

Morgankorsning Ston

Godkärras Wilda (6-7-7-8-6/34)  

Best in show

Signahls Lash

Reserv BIS Red Commander  

Avelsklass Hingstar

Red Commander  

Hunter Pleasure

1 Red Commander – Ann Viktorsdotter

2 Yasmin – Malin Lidmer

3 Näsuddens King of Spades 32 – Anki Höglund

4 Signahls Q Nobel – Ida Aldernäs

5 Amberfield´s Dun Heartbreakin´ – Tina Brodén

 6 Queens Magic Shadow – Elin Zetterlund

7 Näsuddens Miracle Mike 34 – Minna Korpilahti

oplacerade

Falkas Disney Hope – Susanne Thelin

Ice Cheyenne – Annika Fredriksson

Justin Bungowannah – Carina Tiderman

Näsuddens Key II My Heart – Madelene Jonsson

Näsuddens Moreno

Näsuddens Twilight Time

Godkärras Wilda – Alwa Berglund  

Trail 

1.Näsuddens Twilight Time – Viktoria Edh, 75,5

2  Red Commander – Ann Viktorsdotter, 73,5

3  Näsuddens King of Spades 32 – Anki Höglund, 73,5

4  Godkärras Wilda – Alwa Berglund, 64

5  Amberfield´s Dun Heartbreakin´ – Tina Brodén, 61,5

6  Ice Farceurs Honey – Linnea Zachrisson, 61,5

7  Signahls Q Nobel – Patrik Lindholm, 61

8  Sensation – Felicia Bäckvik, 60,5

9  Falkas Disney Hope – Sara D Alvrud, 58,5

Näsuddens Key II My Heart– Madelene Jonsson, ute

Näsuddens Miracle Mike 34 – Minna Korpilahti, ute

Näsuddens Moreno Leon – Anneli Sätter Wangenfors, ute  

Regionscup Trail

1 Väst: Ice Farceurs Honey – Linnea Zachrisson, 61,5

2 Syd: Falkas Disney Hope – Sara D Alvrud, 58,5

Mitt: Näsuddens Miracle Mike 34 – Minna Korpilahti, ute 

Hoppning Clear Round

Falkas Capoheira – Olivia Jonasson Widerberg, 0 fel

Näsuddens Key II My Heart – Madelene Jonsson, 0 fel

Näsuddens Moreno Leon – Anneli Sätter Wangenfors, 0 fel

Näsuddens Twilight Time – Viktoria Edh, 0 fel

Yasmin – Malin Lidmer, 0 fel

Godkärras Wilda – Alwa Berglund, 0 fel

Red Commander – Viktoria Edh, 0 fel

Näsuddens MMIX´L Amore – Viktoria Edh, 4 fel

Justin Bungowannah – Carina Tiderman, 4 fel

Sensation – Felicia Bäckvik, 8 fel

Ice Cheyenne – Annika Fredriksson, ute

Signahls Q Nobel – Patrik Lindholm, ute  

Hoppning

1   Signahls Q Nobel – Ida Aldernäs, 0 fel – 50 s/0 fel – 30,7 s

2   Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk, 0 fel – 50 s/0 fel – 39 s

3   Yasmin – Malin Lidmer, 0 fel – 53 s/4 fel – 39 s

4   Näsuddens King of Spades 32 – Ida Aldernäs, 0 fel – 56 s/ute

5   Näsuddens Moreno Leon – Anneli Sätter Wangenfors, 4 fel – 52 s

6   Näsuddens Twilight Time – Viktoria Edh, 4 fel – 54 s

6   Näsuddens Key II My Heart– Madelene Jonsson, 4 fel – 54 s

8   Näsuddens Miracle Mike 34 – Ida Aldernäs, 4 fel – 55 s

9   Ice Farceurs Honey – Linnea Zachrisson, 4 fel – 56 s

10 Amberfield´s Dun Heartbreakin´ – Tina Brodén, 4 fel – 59 s

11 Red Commander – Viktoria Edh, 8 fel – 73 s

12 Näsuddens MMIX´L Amore – Viktoria Edh, 12 fel – 64 s  

Precisionskörning

1 Godkärras Wilda – Emely Lönnberg, 0 fel – 2,27 min/0 fel – 2,16 min

2 Signahls Q Nobel – Patrik Lindholm, 3 fel – 2,52 min/3 fel – 2,52 min

3 Näsuddens Miracle Mike 34 – Anki Höglund, 3 fel – 3,22 min/3 fel – 2,54 min  

Carriage Driving

1 Näsuddens Miracle Mike 34 – Minna Korpilahti

2 Godkärras Wilda – Emely Lönnberg  

Trail at Hand

1 Landways Roze Pringles – Esbjörn Nilsson, 70

2 Idet´s B´Scuit – Emma Gunnarsson, 62

3 Näsudens Perfect Touch – Anneli Sätter Wangenfors, 60

4 Näsuddens Qeep – Anneli Sätter Wangenfors, 59

5 Näsuddens Paulus – Madelen Jonsson, ute  

Regionscup Trail at Hand

1 Öst: Idet´s B´Scuit – Emma Gunnarsson, 62

Mitt: Näsuddens Paulus – Madelen Jonsson, ute

Tömkörning Dressyr

Näsuddens Twilight Time – Viktoria Edh, 105

Red Commander – Ann Viktorsdotter, 96

Sensation – Matilda Olofsson, 90,5

Näsuddens MMIX´L Amore – Ann Viktorsdotter, 89,5

Justin Bungowannah – Carina Tiderman, utgår  

Dressyr 40 m bana

1   Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk, 10,4*71,18%=99,65

2   Red Commander – Ann Viktorsdotter, 1,4*67,50%=94,5

3   Näsuddens Twilight Time – Viktoria Edh, 1,4*63,94%=89,51

4   Amberfield´s Dun Heartbreakin´ – Tina Brodén, 1,4*57,50%=80,50

5   Yasmin – Malin Lidmer, 1,2*64,82%=77,78

6   Signahls Q Nobel – Ida Aldernäs, 1,2*64,46%=77,35

7   Näsuddens Moreno Leon – Anneli Sätter Wangenfors, 1,2*61,42%=73,70

8   Sensation – Matilda Olofsson, 1,2*60,35%=72,42

9   Sensation – Felicia Bäckvik, 1,2*54,46%=65,35

10 Ice Cheyenne – Annika Fredriksson, 57,22%

11 Falkas Capoheira – Olivia Jonasson Widerberg, 57,22%

12 Näsuddens MMIX´L Amore – Ann Viktorsdotter, 53,33%  

Dressyr 60 m bana

1 Näsuddens Twilight Time – Ann Viktorsdotter, 1,6*59,78%=95,64

2 Red Commander – Ann Viktorsdotter, 1,4*65,14%=91,19

3 Näsuddens Miracle Mike 34 – Ida Aldernäs, 1,2*70,30%=84,36

4 Amberfield´s Dun Heartbreakin´ – Tina Brodén, 1,4*60,14%=84,19

5 Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk, 1,4*58,42%=81,78

6 Yasmin – Malin Lidmer, 1,2*62,57%=75,08

7 Näsuddens Moreno Leon – Anneli Sätter Wangenfors, 1,2*60%=72

8 Ice Farceurs Honey – Linnea Zachrisson, 1,2*59,39%=71,26  

Riding

1 Näsuddens King of Spades 32 – Anki Höglund, 77

2 Ice Farceurs Honey – Linnea Zachrisson, 71

3 Amberfield´s Dun Heartbreakin´ – Tina Brodén, 71

3 Näsuddens Moreno Leon – Anneli Sätter Wangenfors, 71

5 Falkas Capoheira – Olivia Jonasson Widerberg, 69,5

6 Näsuddens Miracle Mike 34 – Minna Korpilahti, 66,5

7 Signahls Q Nobel – Patrik Lindholm, 62  

Reining

1 Ice Farceurs Honey – Linnea Zachrisson, 69,5

2 Falkas Capoheira – Olivia Jonasson Widerberg, 67  

Western Pleasure

1 Näsuddens Miracle Mike 34 – Minna Korpilahti

2 Amberfield´s Dun Heartbreakin´ – Tina Brodén

3 Falkas Capoheira – Olivia Jonasson Widerberg  

Western Horsemanship

1 Näsuddens King of Spades 32 – Anki Höglund

2 Näsuddens Moreno Leon – Anneli Sätter Wangenfors

3 Ice Farceurs Honey – Linnea Zachrisson  

SMFH TROPHY

1 Idet´s B´Scuit, 16

2 Näsuddens Perfect Touch, 10

3 Näsuddens Qeep, 9

4 Näsuddens Paulus, 6 

MSHA TROPHY

1 Signahls Q Nobel, 34,8

2 Näsuddens Miracle Mike 34, 23  

SPORT MORGAN TROPHY

1 Näsuddens King of Spades 32, 78,8

2 Red Commander, 63,2

3 Näsuddens Twilight Time, 62,4

4 Amberfield´s Dun Heartbreakin´, 59,6

5 Yasmin, 38,4

6 Näsuddens Miracle Mike 34, 38,0

7 Signahls Q Nobel, 35,2

8 Näsuddens Moreno Leon, 33,8

9 Ice Farceurs Honey, 33,6

10 Falkas Capoheira, 12,6

11 Näsuddens Key II My Heart, 12

11 Falkas Disney Hope, 12  

Årets Uppfödare 2014

Anneli Sätter Wangenfors på Näsuddens Stuteri

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *