Morganriks

Resultat Morganriks 2017

Gångartsdiplom  

Domare: Elisabeth Ljungstorp

Idet´s B`Scuit   8-8-8-8/8  Diplom

Rill´s Final Countdown  8-8-8-8/8,0  Diplom

Hagas Lewis Brewster  8-7-7-7/7,25 

Escania´s Kitalpha  8-6-7-8/7,0

Justin Colstey Wood  8-8-X-X/X

Körprovsdiplom

Escanias Kitalpha  10-8-8-8-9/8,6  Diplom

Uppsutten hoppning  

Domare: Anna-Maria Andersson

Idet´s Dom Perignon  7-8-8/7,6

Escania´s Vangelios  6-7-6/6,3

Löshoppning   

Domare: Anna-Maria Andersson

Näsuddens Moreno Leon  7-8/7,3  

Näsuddens Story of Life *  7-8/7,3   

NäsuddensSimsalabim *  7-8/7,3  

Escanias Perfection *  4-4/4,0

Idet´s Ideal Wish *  7-8/7,3  Bästa unghäst

AnneboHappyness *  7-8/7,3

EscaniasBlackJack Pine  6-7/6,3

Grevareds Xocks  8-9/8,3  Bästa äldre häst

Näsuddens International Pride 8-8/8,0

Näsuddens King Of Spades  7-7/7,0

Scandinavian Hawkeye  6-8/6,7  

4-åringar för Diplom

Rill´s Final Countdown  8-8/8,0  Bästa 4-åring, Diplom

Idet´sB’Scuit   7-8/7,3

Hagas Lewis Brewster  6-8/6,7

Justin Colstey Wood  6-7/6,3

Escania’sKitalpha  6-7/6,3

NäsuddensQuatermaster  6-7/6,3

Tellman’s Dixie Chick  6-6/6,0

Visningsklasserna      

Placering enligt domare Dwayne Knowles, poäng enligt premieringsförrättareElisabeth Ljungstorp.

STON 2 ÅR

1 Idet´s Ideal Wish  8-8-8-8-8/40

2 EscaniasKatniss  6-7-7-7-7/34

STON 3 ÅR

1AnneboHappyness  7-7-7-7-7/35

VALACKER 2 ÅR

1 Näsuddens Simsalabim  8-8-7-8-7/38

VALACKER 3 ÅR

1 EscaniasPerfection  7-7-7-7-6/34

HINGSTAR 2 ÅR

1 Näsuddens Story of Life  9-8-8-7-7/39

Bästa unghäst (BU)

Näsuddens Story of Life

Näsuddens Simsalabim (reserv)

STON 4 ÅR OCH ÄLDRE SAMT AVELSDIPLOM

1 Tellman’s Dixie Chick  8-8-8-7-8/39

2 Signahls Stella KD 093  8-8-7-8-7/38

3 ValleyridgeHilites Image  8-8-6-7-6/35

4 Justin Colstey Wood  8-7-7-7-7/36

5 Idet´sB’Scuit  7-7-7-8-8/37

6 Amberfields Wishful Thinking 6-7-7-8-7/35 

Bästavuxet sto (BVS)

Tellman’s Dixie Chick

Signahls Stella KD 093(reserv)

VALACKER 4 ÅR OCH ÄLDRE

1 Näsuddens King Of Spades 8-8-8-8-8/40

2 Näsuddens International Pride 8-8-8-8-7/39

3 Hagas Lewis Brewster  8-8-7-7-7/37

4 Grevareds Xocks  8-7-7-8-8/38

5 EscaniasBlackJack Pine  7-7-7-7-6/34

6 Signahlś Q-Nobel  7-7-7-8-7/36

7 Näsuddens Quizkid  7-7-7-8-8/37

8 Scandinavian Hawkeye  6-7-8-8-7/36

Bästa vuxen valack (BVV)

Näsuddens King Of Spades

Näsuddens International Pride (reserv)

HINGSTAR 4 ÅR OCH ÄLDRE (BVH)

1 Rill´s Final Countdown  9-9-7-8-8/41

2 Näsuddens Moreno Leon 8-8-7-8-7/38

3 Escania’sVangelios  7-8-7-6-6/34

4 Idet´s Dom Perignon  7-7-7-8-8/37

5 Näsuddens Quatermaster 5-6-7-6-6/30

Bästa vuxen hingst (BVH)

Rill´s Final Countdown

Näsuddens Moreno Leon (reserv)

Bästa vuxen (BV)

Rill´s Final Countdown

Näsuddens King Of Spades (reserv)

Best in Show (BIS)

Rill´s Final Countdown

Näsuddens King Of Spades (reserv)

Avelsklass   

Domare: Dwayne Knowles

Varken hingst eller sto utsågs då endast en av varje deltog.

Bästa handler  

Domare: Dwayne Knowles

Utsågs ej.

KIDS RIKS

Leadline ryttare under 4 år

Alma Lidmer  Grevareds Xocks

Gabriel D Alvrud  Escania´s Phoenix Gold

Agnes Lagerqvist  Idet´s B`Scuit

Leadline ryttare 4-9 år

Kerstin Lidmer  Grevareds Xocks

Theia D Alvrud Escania´s Black Jack Pine

Aaliyah Wegestål Amberfields Wishful Thinking

Amelia Wegestål Scandinavian Hawkeye

TRAIL    

Domare: Dwayne Knowles

1 Näsuddens International Pride  Ankie Höglund, Regionrepresentant Norr

2 Näsuddens Moreno Leon  Anneli Sätter Wangenfors

3 Escania’sVangelios   Sara D. Alvrud

4 Näsuddens King Of Spades  Sara Frisk

5 Sensation   Matilda Olofsson

6 Sensation   Felicia Bäckvik

7 Escania’s Phoenix Gold  Jessica Jeansson, Regionrepresentant Öst

8 Grevareds Xocks   Louise Marks

9 Signahls Stella KD 093   Patricia Johansson, Regionrepresentant Väst

10 Escanias BlackJack Pine  Lotta Sleight,  Regionrepresentant Syd

11 Signahlś Q-Nobel   PatrikLindholm

TRAIL-AT-HAND

Domare: Dwayne Knowles

1 Escania’sKatniss   Lina Svensson

2 Näsuddens Story of Life  AnkieHöglund  Regionrepresentant Norr

3 AnneboHappyness   TovaThelin  Regionrepresentant  Syd

4 Escanias Perfection   ÅseHagberg

5 Idet´s Ideal Wish   Emma Gunnarsson Regionrepresentant Öst

5 Näsuddens Simsalabim  Patrik Lindholm  Regionrepresentant Mitt

5  31 Favory XI-52  Gert Peterson   Lipizzaner

PRECISIONS-KÖRNING 

Domare: Lars Brönning

1 Scandinavian Hawkeye  Christina Bucht   0 fel-3:12 min/0 fel-2:44 min

2 Signahls Stella KD 093   Veronica Johansson  0 fel-3:13 min/0 fel-3:13 min

3 Signahlś Q-Nobel   Patrik Lindholm  10 fel-3:38 min/5 fel-3:46 min

Grevareds Xocks   Gunnar Lidmer  DNS

CARRIAGE DRIVING 

Domare: Dwayne Knowles 

1 Scandinavian Hawkeye  Christina Bucht

2 Grevareds Xocks  Gunnar Lidmer

HUNTER PLEASURE 

Domare: Dwayne Knowles

1 Näsuddens King Of Spades  Sara Frisk

2 Näsuddens Moreno Leon  Anneli Sätter Wangenfors

3 Näsuddens International Pride  Ankie Höglund

4 Escania’s Phoenix Gold  Jessica Jeansson

5 Amberfields Wishful Thinking  Vilma Teinert

6 Grevareds Xocks   Ann-Sofie Lidmer

7 Valleyridge Hilites Image  Vendela Teinert

8 Justin Colstey Wood   Anna Törnstråle

TÖMKÖRNING DRESSYR 

Domare: Caroline Penot Morgan  

1 Sensation   Matilda Olofsson 133

2 Grevareds Xocks    Gunnar Lidmer  115

3 Idet´sB’Scuit   Jim Lagerqvist  104

4 Näsuddens Simsalabim  Minna Korpilahti 96,5

5 Näsuddens Story of Life  AnkieHöglund  96

Lipizzaner

1 31 Favory XI-52  Gunnel Petersson 90,0

DRESSYR 40 meters bana

Domare: Caroline Penot

Morgan   

1 Näsuddens King Of Spades Sara Frisk MsvB:1/84,50 %

2 Justin the Mood Pernilla Nilsson LB:1/84,29 %

3 Sensation Matilda Olofsson LC:1/80,56 %

4 Rill´s Final Countdown Björn Beckman LC:1/80,37 %

5 Näsuddens International Pride Ankie Höglund LA:1/78,95 %

6 Idet´s Dom Perignon Vanessa Fransson LB:1/75,71 %

7 Näsuddens Moreno Leon AnneliSätterWangenfors LB:1/74,29 %

8 Signahls Stella KD 093  Patricia Johansson LB:1/72,50 %

9 Escania’s Phoenix Gold Jessica Jeansson LC:1/70,37 %

10 ValleyridgeHilites Image VendelaTeinert LC:1/68,89 %

11 Scandinavian Hawkeye Christina Bucht LB:1/65,36 %

12 Amberfields Wishful Thinking Vilma Teinert LB:1/64,29 %

13 Rills Samuraj Elna Pedersen LC:1/62,59 %

Lipizzaner

1 Pluto Dilko Johanna Hermanson LB:1/66,43 %

2 31 Favory XI-52 ’Dobre’ Gunnel Petersson LB:1/50,00 %

Angloaraber

1 Sunnie Boy  Hanna Torstensson LC:1/79,29 %

DRESSYR 60 meters bana

Domare: Caroline Penot Morgan   

1 Justin the Mood Pernilla Nilsson LB:3/74,85 %

2 Näsuddens King OfSpades Sara Frisk MsvB:3/73,96 %

3 Näsuddens International Pride Ankie Höglund MsvC:1/67,02 %

4 Sensation Matilda Olofsson LB:3/66,06 %

5 Amberfields Wishful Thinking Vilma Teinert LB:3/65,00 %

6 Näsuddens Moreno Leon AnneliSätterWangenfors LA:3/64,29 %

7 Signahlś Q-Nobel Minna Korpilahti LB:3/63,33 %

8 Scandinavian Hawkeye Christina Bucht LB:3/57,73 %

9 ValleyridgeHilites Image VendelaTeinert LB:3/53,33 %

Lipizzaner

1 Pluto Dilko Johanna Hermanson LB:3/62,27 %

Angloaraber

1 Sunnie Boy  Hanna Torstensson LB:3/75,76 %

HOPPNING 70/90/110 cm

Domare: Anne Lagerqvist

Morgan

1 Näsuddens King Of Spades Sara Frisk  90 cm/0 fel//0 fel/0:26,74

2 Rill’s Samuraj  Elna Pedersen  90 cm/0 fel//0 fel/0:28,71

3 Amberfields Wishful Thinking Vilma Teinert  70 cm/0 fel/0 fel/0:23,33

4 Valleyridge Hilites Image  Vendela Teinert 70 cm/0 fel//0 fel/0:24,91

5 Justin the Mood  Pernilla Nilsson 70 cm/0 fel//0 fel/0:26,25

6 Idet´s Dom Perignon  Vanessa Fransson 70 cm/0 fel//0 fel/0:29,87

7 Näsuddens International Pride Ankie Höglund 70 cm/4 fel/1:11,00  

8 Näsuddens Moreno Leon  Anneli Sätter Wangenfors 70 cm/4 fel/1:11,96  

9 Escania’sVangelios  Tilde Henningsson 70 cm/8 fel/1:05,44

Signahls Stella KD 093   Patricia Johansson 70 cm/Utesluten

Signahlś Q-Nobel  Patrik Lindholm 70 cm/Utesluten

Lipizzaner

1 Pluto Dilko   Johanna Hermanson 70 cm/4 fel/1:12,26

WESTERN RIDING (nr 11)

Domare: Dwayne Knowles

1 Näsuddens King Of Spades Sara Frisk

2 Näsuddens International Pride Ankie Höglund

3 Näsuddens Moreno Leon Anneli Sätter Wangenfors

4 Escania’sVangelios  Sara D. Alvrud

5 Scandinavian Hawkeye Christina Bucht

6 Escania’s Phoenix Gold Jessica Jeansson

7 Signahlś Q-Nobel  PatrikLindholm

8 Justin Colstey Wood  Anna Törnstråle

REINING (nr 5)   

Domare: Dwayne Knowles 

1 Näsuddens International Pride Ankie Höglund

Scandinavian Hawkeye Christina Bucht Utesluten

WESTERN PLEASURE 

Domare: Dwayne Knowles

1 Näsuddens International Pride  Ankie Höglund

2 Escania’s Phoenix Gold  Jessica Jeansson

3 Näsuddens Moreno Leon  Anneli Sätter Wangenfors

4 Scandinavian Hawkeye  Christina Bucht

5 Näsuddens King Of Spades  Sara Frisk

6 Signahlś Q-Nobel   Minna Korpilahti

7 Escania’sVangelios   Sara D. Alvrud

8 Valleyridge Hilites Image  Vendela Teinert

9 EscaniasBlackJack Pine  Lotta Sleight 

MSHA TROPHY

1 Scandinavian Hawkeye  1-6-4,8-3,6-6/21,4

2 Signahls Stella KD 093   6-3-7,2-2,8-0/19

3 Signahlś Q-Nobel   3-1-3,6-2,4-4/14

4 Grevareds Xocks   5-2-4,2-0-0/11,2

SMHF SPORT MORGAN TROPHY

1 Näsuddens King Of Spades  27-14,4-13-10-9,8-9,6-5/88,8

2 Näsuddens International Pride  12,6-9,6-4-6-16,8-5,6-9,6-11/75,2

3 Näsuddens Moreno Leon  8,4-5,6-3,2-8-14-6,6-7/52,8

4 Justin the Mood   15,6-12-5,6/33,2

5 Escania’s Phoenix Gold  5-5,6-5-3,6-9/28,2

6 Scandinavian Hawkeye  3,6-7-4-0-4,8-6/25,4

7 Escania’sVangelios   2,4-11,2-6,6-3/23,2

8 Amberfields Wishful Thinking   2,4-6-7,2-4/19,6

9 Valley Ridge Hilites Image  4-1,2-6,4-2-2/15,6

10 Idet´s Dom Perignon   9,6-4,8/14,4

11 Signahl’s Nobel   1,4-3,6-2,4-4/11,4

12 Signahls Stella KD 093   7,2-0-2,8-1,2/11,2

13 Grevareds Xocks   4,2-2-3/9,2 

SMHF Trophy Unghästar

1 Näsuddens Story of Life  6-4,25-4,2-6/20,45

2 NäsuddensSimsalabim  5-4,25-4,2-1,5/14,95

3 Escanias Perfection   3-1-0-8/12

4 AnneboHappyness   3-4,25-0-4/11,25

5 Idet´s Ideal Wish   4-4,25-0-1,5/9,75

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *