Morganriks

Resultat Morgariks 2013

VISNINGSKLASSER:

Placering enligt domare Steve Davies, poäng enligt premieringsförrättare Hans Wallermyr. 

BÄSTA FÖL:        

1.     Signahls Wega (888788 = 47)      

2.     Golden Legacy (888798 = 48)      

1-ÅRIGA HINGSTAR:          

1.     Donnie Darko (77767 = 34)     

2-ÅRIGA HINGSTAR:         

1.     IMS Ian Iver (78665 = 32)      

2.     IMS Dennis Ross (77776 = 34)      

BÄSTA UNGHINGST:

Donnie Darko 

RESERV:

IMS Ian Iver    

1-ÅRIGA VALACKER:        

1.     Näsuddens PlayBoy (87877 = 37)      

2.     Näsuddens Pizzicato Peso (88776 = 36)      

3-ÅRIGA VALACKER:        

1.     Escania’s Phoenix Gold (87686 = 35)     

2.     Näsuddens Nice Surprice (88776 = 36)      

3.     Dream Boy (77777 = 35)      

BÄSTA UNGVALACK:

Escania’s Phoenix Gold    

RESERV:

Näsuddens PlayBoy    

1-ÅRIGA STON:        

1.     Näsuddens Pussycat (77787 = 36)      

2.     Escania’s Kitalpha (87555 = 30)     

2-ÅRIGA STON:        

1.     Näsuddens One Last Candy (87787 = 37)      

2.     Landways Othilia (66765 = 30)      

3-ÅRIGA STON:

1.     Näsuddens Nightwish (88787 = 38)     

2.     Signahls Stella KD (77697 = 36)      

BÄSTA UNGSTO:

Näsuddens One Last Candy    

RESERV:

Näsuddens Nightwish    

BÄSTA UNGHÄST:

Näsuddens One Last Candy    

RESERV:

Näsuddens Nightwish          

STON 4 ÅR OCH ÄLDRE:        

1.     Signahls Mari-Belle (87887 = 38) AB-premierad      

2.     Näsuddens Lucy in the Sky (98787 = 39) B-premierad      

3.     Cariad La Scala (98878 = 40) AB-premierad      

4.     Näsuddens May Belle (98887 = 40) Exteriördiplom      

5.     Kurrbodas Flair (88888 = 40)     

6.     Equinox Charlie’s Angel (88788 = 39) B-premierad      

7.     Tronshagens Winnie 065 (98887 = 40)     

8.     Hagas Doccia Ingalls (87778 = 37)      

9.     Midsummer Dream (88777 = 37)      

10.     Dream of Faith (88887 = 39)      

11.     Fidelitys Belize (77777 = 35)      

12.     Dreamlight (87877 = 37)      

13.     Ice Cheyenne (87887 = 38)      

14.     Näsuddens Jolly Heart (77786 = 35)      

15.     CTM Whirlwin Romance (88777 = 37) B-premierad      

16.     Signahls Q-Belle (77776 = 34)      

17.     Goldget Kitty 067 (77867 = 35)  

18.     Näsuddens Monashee (77685 = 34)      

19.     Yasmin (76867 = 34)            

VALACKER 4 ÅR OCH ÄLDRE:        

1.     Tullesbo Crusado Correll (88766 = 35)     

2.     Näsuddens King of Spades 32 (88888 = 40)      

3.     Red Commander 22 (77776 = 34)     

4.     Näsuddens Twilight Time (77667 = 33)      

5.     Näsuddens MMIX L’Amore (88777 = 37)      

6.     Signahls Q-Nobel (88786 = 37)      

7.     Skyrock Memphis King 20 (77788 = 37)     

8.     Thorells Cool Breeze (88777 = 37)      

9.     Kurrbodas Last Reflection (88777 = 37)      

10.     Scandinavian Hawkeye (77787 = 36)      

11.     Queens Magic Shadow (78778 = 37)      

12.     Atlas (77776 = 34)      

13.     Moonlight Shadow (77676 = 33)            

HINGSTAR 4 ÅR OCH ÄLDRE:        

1.     Marvin 31 (88887 = 39)      

2.     Näsuddens Miracle Mike 34 (99788 = 41)      

3.     IMS Balders Gold (98877 = 39)      

4.     Amberfield’s Dun Heartbreakin’ (88787 = 38)      

5.     Black Shadow 35 (88888 = 40)      

BÄSTA VUXEN:

Signahls Mari-Belle 

RESERV:

Näsuddens Lucy in the Sky    

BEST IN SHOW:

Signahls Mari-Belle    

RESERV:Näsuddens Lucy in the Sky          

MORGANKORSNING STON:        

1.     Remedee Grace (66666 = 30)      

2.     Godkärras Wilda (66775 = 31)      

MORGANKORSNING VALACKER:        

1.     Karib (77787 = 36)      

2.     Sensation (56765 = 29)      

BÄSTA MORGANKORSNING:

Karib    

KVALITETSBEDÖMNING 4-ÅRIGA HÄSTAR:

Exteriördomare Hans Wallermyr, gångartsdomare Wanja Wallermyr, löshoppningsdomare Uno Bohman.    

Dream of Faith: Exteriör 88887=7,8 Klass 1.

Ice Cheyenne: Exteriör 87887=7,6 Klass 1. Hoppning 7-7=7,0. Gångarter 7675=6,25.   

IMS Balders Gold: Exteriör 98877=7,8 Klass 1.   

Näsuddens May Belle: Exteriör 98887=8,0 Diplom    

Näsuddens Miracle Mike 34: Exteriör 99788. Hoppning 9-9=9,0 Diplom   

Näsuddens MMIX L’Amore: Exteriör 88777=7,4. Hoppning 7-7=7,0. Gångarter 6777=6,75.    

Näsuddens Monashee: Exteriör 77685=6,6. Hoppning 7-7=7,0. Gångartsprov avbrutet.    

Godkärras Wilda (korsning): Exteriör 66775=6,2. Gångarter 7666=6,25.      

KVALITETBEDÖMNING 5-ÅRIGA HÄSTAR:

Exteriördomare Hans Wallermyr, Kördomare Wanja Wallermyr.    

Black Shadow 35: Exteriör 88888. Körprov 78777=7,2   

 Signahls Q-Nobel: Exteriör 88786. Körprov 97777=7,4 

Yasmin: Exteriör 76867. Körprov 97867=7,4       

BRUKSPROV:    

Marvin 31: Gångartsprov 7887½=7,63. Hopp-prov 7-8=7,50. Körprov 78788=7,60. Tidigare exteriörpoäng 98879=41. Total bruksprovspoäng 63,73 poäng, AB-premierad.    

Näsuddens Miracle Mike 34: Hopp-prov 9-9=9,0. Tidigare exteriörpoäng 88798=40, gångartsprov 7788=7,50, körprov 7888=7,75. Ny bruksprovspoäng 64,25 poäng, AB-premierad.

AVELSKLASS:    

Bästa avelshingst:         

1.     Näsuddens King of Spades 32 (avkommor: Näsuddens Pizzicato Peso, Näsuddens PlayBoy, Näsuddens Pussycat).      

2.     Red Commander 22 (avkommor: Näsuddens King of Spades, Näsuddens Nightwish, Näsuddens One Last Candy)      

Bästa Avelssto:         

1.     UVM Trillium 034 (avkommor: Signahls Mari-Belle, Signahls Q-Belle, Signahls Stella KD).  

2.     CTM Whirlwin Romance (avkommor: IMS Balders Gold, IMS Ian Ivers)    

LÖSHOPPNING:

Domare: Uno Bohman    

Näsuddens Miracle Mike 34 (9-9/27,0). Bästa 4-åring, Bästa hingst, Bästa hopphäst    

Thorells Cool Breeze (8,5-8,5/25,5). Bästa valack.    

Näsuddens King of Spades 32 (8,5-8/25,0)    

Amberfield’s Dun Heartbreakin’ (8-8/24)    

Skyrock Memphis King 20 (8-8/24,0)    

Moonlight Shadow (8-7,5/23,5)    

Karib (8-7,5/23,5)    

Black Shadow 35 (7,5-8,5/23,5)    

Hagas Doccia Ingalls (7,5-8/23,0) Bästa sto

Scandinavian Hawkeye (7,5-8/23,0)    

Yasmin (7,5-7,5/22,5)    

Escania’s Kitalpha (7,5-7/22,0) Bästa 1-åring    

Näsuddens Nightwish (7-8/22,0) Bästa 3-åring    

Näsuddens One Last Candy (7-8/22,0) Bästa 2-åring    

Signals Stella KD (7-8/22,0) Bästa 3-åring    

Dreamlight (7-8/22,0)   

Marvin 31 (7-8/22,0)    

Equinox Charlie’s Angel (7-7,5/21,5)    

Näsuddens Pizzicato Peso (7-7,5/21,5)    

Näsuddens PlayBoy (7-7,5/21,5) 

Näsuddens Pussycat (7-7,5/21,5)    

Signahls Q-Nobel (7-7,5/21,5)    

Dreamboy (7-7/21,0)    

Escania’s Phoenix Gold (7-7/21,0)    

Ice Cheyenne (7-7/21,0)    

Kurrbodas Flair (7-7/21,0)    

Kurrbodas Last Reflection (7-7/21,0)   

Näsuddens MMIX L’Amore (7-7/21,0)    

Näsuddens Monashee (7-7/21,0)    

Red Commander 22 (7-7/21,0)          

DRESSYR 40 m:

Domare: Ann-Sophie Annerstedt

 1. Red Commander 22, Ann Viktorsdotter, LC:1 (70,56%)    

2. Näsuddens Twilight Time, Viktoria Edh, LA:1 (70,26%)    

3. Karib, Susanne Broberg Isaksson, LB:1 (66,55%)    

4. Black Shadow 35, Celina Estrada, LB:1 (66,38)    

5. Signahls Q-Nobel, Ida Aldernäs, LB:1 (64,83)    

6. Amberfield´s Dun Heartbreakin, Tina Brodén, LA:1 (64,21%)    

7. Goldget Kitty 067, Sara D Alvrud, LB:1 (64,14%)   

8. Midsummer Dream, Linnéa Ramquist, LB:1 (63,10%)    

9. Näsuddens King of Spades 32, Ankie Höglund, LA:1 (61,84%)    

10. Thorells Cool Breeze, Marie Vennberg, LC:1 (56,67%)    

11. Näsuddens Miracle Mike 34, Minna Korpilahti, LB:1 (55,52%) 

12. Näsuddens Jolly Heart, Petra Danielsson, LC:1 (55,0%)    

13. Sensation, Matilda Olofsson, LC:1 (53,89%)13        

14. Hagas Doccia Ingalls, Ulrika Cederlöf, LC:1 (53,89%)    

15. Falkas Arthur, Eva Kjellström, LA:1 (52,5%)    

16. Scandinavian Hawkeye, Christina Bucht, LB:1 (51,90%)    

DRESSYR 60 m:

Domare: Ann-Sophie Annerstedt        

1.     Red Commander 22, Ann Viktorsdotter, LB:3 (71,97%)      

2.     Näsuddens King of Spades 32, Ankie Höglund, LA:3 (67,00%)      

3.     Karib, Lotta Broberg, LB:3 (64,70%)      

4.     Black Shadow 35, Celina Estrada, LB:3 (62,88%)      

5.     Näsuddens Twilight Time, Ann Viktorsdotter, MSVC:1 (62,77%)      

6.     Amberfield’s Dun Heartbreakin’, Tina Brodén, MSVC:1 (61,38%)      

7.     Falkas Arthur, Eva Kjellström, LB:3 (58,94%            

HUNTER PLEASURE:

Domare: Steve Davies        

1.     Näsuddens King of Spades 32, Ankie Höglund      

2.     Thorells Cool Breeze, Marie Vennberg  

3.     Skyrock Memphis King, Sandra Matsson      

4.     Red Commander 22, Ann Viktorsdotter      

5.     Amberfield’s Dun Heartbreakin’, Tina Brodén      

Oplacerade:

Equinox Charlie’s Angel, Ann-Sofi Lidmer.

Goldget Kitty 067, Sara D Alvrud.

Hagas Doccia Ingalls, Ingela Isetoft.

Näsuddens Miracle Mike 34, Minna Korpilahti.

Näsuddens MMIX L’Amore, Anneli Sätter Wangenfors.

Näsuddens Twilight Time, Viktoria Edh.

Scandinavian Hawkeye, Christina Bucht.

Tullesbo Cruzado Correll, Anne Söderström.   

Utgått: Queen’s Magic Shadow, Elin Zetterlund.          

WESTERN RIDING:

Domare: Steve Davies        

1.     SGS King Ivory, Sandra Säbb, mönster 1 (93 p)      

2.     Ice Farceur’s Honey, Linnéa Zakrisson, mönster 9 (92 p)      

3.     Näsuddens King of Spades 32, Ankie Höglund, mönster 9 (90 p)      

4.     Goldget Kitty 067, Sara D Alvrud, mönster 11 (89 p)      

5.     Amberfield’s Dun Heartbreakin’, Tina Brodén, mönster 11 (88 p)       

6.     Marvin 31, Ask Hyldgaard, mönster 11 (87 p)      

7.     Scandinavian Hawkeye, Christina Bucht, mönster 11 (85 p)      

8.     Näsuddens Miracle Mike 34, Minna Korpilahti, mönster 11 (82 p)      

9.     Remedee Grace, Ingela Modin, mönster 11 (80 p)      

10.   Tullesbo Cruzado Correll, Anne Söderström, mönster 11 (79 p)      

11.   Signahls Q-Nobel, Patrik Lindholm, mönster 11 (77 p)           

REINING:

Domare: Steve Davies        

1.     SGS King Ivory, Sandra Säbb, mönster 5 (112 p)   

2.     Marvin 31, Ask Hyldgaard, mönster 12 (97 p)      

3.     Näsuddens King of Spades 32, Ankie Höglund, mönster 12 (93)      

4.     Goldget Kitty 067, Sara D Alvrud, mönster 12 (91 p)     

5.     Remedee Grace, Ingela Modin, mönster 12 (84 p)       

6.     Ice Farceur’s Honey, Linnea Zakrisson, mönster 12 (82 p)      

7.     Tullesbo Cruzado Correll, Anne Söderström, mönster 12 (81 p)            

WESTERN PLEASURE:

Domare: Steve Davies        

1.     SGS King Ivory, Sandra Säbb      

2.     Marvin 31, Ask Hyldgaard      

3.     Goldget Kitty 067, Sara D Alvrud      

4.     Amberfield’s Dun Heartbreakin’, Tina Brodén     

Oplacerade:

Hagas Doccia Ingalls, Ingela Isetoft.

Ice Farceur’s Honey, Linnea Zakrisson.

Midsummer Dream, Linnéa Ramquist.

Näsuddens Miracle Mike 34, Minna Korpilahti.

Scandinavian Hawkeye, Christina Bucht.          

TRAIL:

Domare: Steve Davies        

1.     Goldget Kitty 067, Sara D Alvrud (103 p)      

2.     SGS Ivory, Sandra Säbb (101 p)     

3.     Tronshagens Winnie 065, Anneli Sätter Wangenfors (100,5 p)     

4.     Marvin 31, Ask Hyldgaard (100+ p)      

5.     Näsuddens Twilight Time, Viktoria Edh (100- p)      

6.     Amberfield’s Dun Heartbreakin’, Tina Brodén (97,5 p)       

7.     Näsuddens King of Spades 32, Ankie Höglund (97 p)      

8.     Skyrock Memphis King 20, Sandra Matsson (94 p)      

9.     Godkärras Wilda, Sara Lönnberg (92,5 p)      

10.     Signahls Q-Nobel, Patrik Lindholm (92 p)  

11.     Thorells Cool Breeze, Marie Vennberg (91 p)      

12.     Red Commander 22, Ann Viktorsdotter (85 p)      

13.     Näsuddens Miracle Mike 34, Minna Korpilahti (78 p)      

14.     Tullesbo Cruzado Correll, Anne Söderström (67 p)      

15.     Näsuddens MMIX L’Amore, Anneli Sätter Wangenfors (61 p)      

16.     Cariad la Scala, Alecia Irons Lindqvist (50 p)      

Utesluten:

Midsummer Dream, Linnéa Ramquist    

Regioncupen:

1.     Syd: Goldget Kitty 067, Sara D Alvrud      

2.     Mitt: Tronshagens Winnie 065, Anneli Sätter Wangenfors      

3.     Gotland: Marvin, Ask Hyldgaard            

TRAIL-IN-HAND:

Domare: Steve Davies        

1.     Escania’s Phoenix Gold, Jessica Elofsson (94 p)      

2.     Näsuddens One Last Candy, Anneli Sätter Wangenfors (90,5 p)      

3.     Escania’s Kitalpha, Sara D Alvrud (90 p)     

4.     Signahls Stella KD, Patricia Johansson (87 p)      

5.     Escania’s Phoenix Gold, Caroline Cronsell (86 p)      

6.     Näsuddens Nightwish, Anneli Sätter Wangenfors (83 p)      

7.     Näsuddens Pussycat, Tina Smedberg (77 p)      

Regioncupen:

1.     Syd: Escania’s Kitalpha, Sara D Alvrud      

2.     Väst: Signahls Stella KD, Patricia Johansson      

3.     Mitt: Näsuddens Nightwish, Anneli Sätter Wangenfors 

TÖMKÖRNING DRESSYR, Unghästklass:

Domare Ann-Sophie Annerstedt        

1.     Signahls Stella KD, Patricia Johansson (105 p)      

2.     Escania’s Phoenix Gold, Jessica Elofsson (92,5 p)      

3.     Näsudden Nightwish, Anneli Sätter Wangenfors (86,5 p)           

 TÖMKÖRNING DRESSYR, Vuxenklass:

Domare Ann-Sophie Annerstedt        

1.     Red Commander 22, Ann Viktorsdotter (116,5 p)      

2.     Yasmin, Malin Sporrong (111 p)      

3.     Falkas Arthur, Åsa Nilsson (110 p)      

4.     Midsummer Dream, Linnéa Ramquist (105,5 p)      

5.     Skyrock Memphis King 20, Sandra Matsson (101,5)      

6.     Sensation, Matilda Olofsson (100 p)      

7.     Näsuddens MMIX L’Amore, Anneli Sätter Wangenfors (96,5 p)      

8.     Equinox Charlie’s Angel, Gunnar Lidmer (95,5 p)      

9.     Näsuddens Twilight Time, Viktoria Edh (91,5 p)      

10.     Hagas Doccia Ingalls, Esbjörn Nilsson (75,5 p)            

PLEASURE-KÖRNING: Domare: Steve Davies        

1.     Equinox Charlie´s Angel, Gunnar Lidmer      

2.     Scandinavian Hawkeye, Christina Bucht      

3.     Näsuddens Miracle Mike 34, Minna Korpilahti      

4.     Goldget Kitty 067, Sara D Alvrud  

5.     Yasmin, Malin Lidmer           

PRECISIONSKÖRNING: Domare: Gunilla Thyreen        

1.     Yasmin, Malin Lidmer, Deb, 0/0 – 0/0 = 0 fel      

2.     Scandinavian Hawkeye, Christina Bucht, Lätt, 0/1 – 3/0 = 4 fel      

3.     Atlas, Fredrik Sandström, Deb, 0/0 – 6/0 = 6 fel       

4.     Näsuddens Miracle Mike 34, Minna Korpilahti, Deb, 3 /4 – 8/0 = 15 fel      

5.     Equinox Charlie´s Angel, Gunnar Lidmer, Deb, 6/17 – 0/0 = 23 fel      

6.     Signahls Q-Nobel, Patrik Lindholm, Deb, 0/25 – 6/8,5 = 39,5 fel 

SMHF TROPHY till Bästa Unghäst Allround        

1.     Näsuddens One Last Candy (36,5)      

2.     Näsuddens Nightwish (31,9)     

3.     Signahls Stella KD (29,5)      

4.     Escania’s Phoenix Gold (24,7)      

5.     Escania’s Kitalpha (23,5)      

6.     Näsuddens Pussycat (16)    

SPORT MORGAN TROPHY         

1.     Näsuddens King of Spades 32 (77,0)      

2.     Goldget Kitty 067 (67,9)      

3.     Näsuddens Twilight Time (58,7)  

4.     Amberfield’s Dun Heartbreakin’ (58,5)      

5.     Red Commander 22 (58,2)      

6.     Marvin 31 (43,0)      

7.     Black Shadow 35 (41,6)      

8.     Näsuddens Miracle Mike 34 (39,8)      

9.     Thorells Cool Breeze (38,2)      

10.     Signahls Q-Nobel (37,2)      

11.     Scandinavian Hawkeye (27,6)      

12.     Ice Farceur’s Honey (22,1)      

13.     Equinox Charlie’s Angel (14,5)      

14.     Tullesbo Cruzado Correll (14,3)      

15.     Hagas Doccia Ingalls (13,2)    

MSHA TROPHY till Bästa Allround-Morgan:        

1.     Goldget Kitty 067 (51,6)      

2.     Signahls Q-Nobel (38,7)     

3.     Näsuddens Miracle Mike 34 (28,9)     

4.     Scandinavian Hawkeye (23,7)      

5.     Equinox Charlie’s Angel (17,5) 

Årets Uppfödare:

Thorells Morgans

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *