Morganriks

Resultat Morganriks 2009

Visningsklasser:  

1-åriga ston:

1. Näsuddens Lucy in the Sky (88887=39)   BUS, BU, R-BIS      

2. Meadow Mint Betty Louisa (87777=36)

3. Tullesbo Georgia Brown (66877=34)

4. Falkas Fay Don Away (87777=36)  

2-åriga ston:

1. Tullesbo Ella May (88778=38)       R-BUS

2. Näsuddens Key II My Heart (78877=37)  

3-åriga ston:

1. Justin Isabella (88777=37)  

2-åriga valacker:

1. Signahls Pontiac  (88777=37)    BUV

2. Scandinavian Hawkeye (77876=35)

3. Kurrbodas King Creole (77877=36)  

3-åriga valacker:

1. Tullesbo Dan Hawkins (77887=37)   R-BUV  

3-åriga hingstar:

1. Hmstd Captains Cream Soda (88779=39)   BUH, R-BU

2. Farceur’s Austrian Spidert (77878=38)   R-BUH  

Ston 4 år och äldre:

1. BMF Pride & Joy (88778=38)    R-BV

2. Kurrbodas Galadriel (98679=39)

3. Goldget Kitty (88777=37)

4. Tronshagens Penny (87877=37) 

5. Goldget Kitty (88788=39)

6. Amberfield’s Golden Locket (88778=38)

7. Amberfield’s Wishful Thinking (87887=38)  

Valacker 4 år och äldre:

1. Skyrock Memphis King (87798=39)   BVV

2. Falkas Game Boy (7787=35)   R-BVV

Hingstar 4 år och äldre:

1. Lyckänge Copper Coin (99788=41)   BVH, BV, BIS

2. Näsuddens International Pride (87687=36)

3. Hagas Barnum Skip (88787=38)

4. Justin Hidden Gols (77786=35)

5. Falkas Capoheira (7777=35)  

Bästa Unghingst:

Hmstd Captains Cream Soda

Reserv: Farceur’s Austrian Spidert  

Bästa Ungvalack:

Signahls Pontiac

Reserv: Tullesbo Dan Hawkins  

Bästa Ungsto:

Näsuddens Lucy in the Sky

Reserv: Tullesbo Ella May  

Bästa Unghäst:

Näsuddens Lucy in the Sky

Reserv: Hmstd Captains Cream Sodal  

Bästa vuxen:

Lyckänge Copper Coin

Reserv: BMF Pride & Joy  

Best in Show: Lyckänge Copper Coin

Reserv: Näsuddens Lucy in the Sky  

Avelsklass:

Bästa avelshingst: Red Commander 22

Bästa avelssto: BMF Pride & Joy

Tävlingsklasser:

Dressyr (40 m-bana):

1. Lyckänge Copper Coint, Elisa Thorell, LB:1 (69,31%)

2. Ezst a Lay, Kerstin Nilsson, LC:2 (67,86%)

3. BMF Pride & Joy, Anneli Sätter-Wangenfors, LB:1 (60,69%)

4. Hagas Barnum Skip, Ulrika Cederlöf, LA:1 (51,05%)

5. Kurrbodas Galadriel, Emelie Westin, LC:1 (49,63%)

6. Skyrock Memphis King, Sandra Matsson, LC:2 (48,21%)

Dressyr (60 m-bana):

1. Lyckänge Copper Coint, Elisa Thorell, LB:3 (67,27%)

2. Näsuddens Internationell Pride, Anneli Sätter-Wangenfors, LB:2 (66,43%)

3. BMF Pride & Joy, Anneli Sätter-Wangenfors, LB:2 (66,00%)

4. Ezst a Lay, Kerstin Nilsson, LB:2 (64,33%)

5. Hagas Barnum Skip, Elisa Thorell, LB:3 (59,39%)  

Hoppning I:

1. Lyckänge Copper Coin, Anders Thorell, 80 cm (0-0 32,3)

2. Falkas Gameboy, Alexandra Billstein, 80 cm (0-0 39,6)

3. Falkas Capoheira, Emelie Falk, 60 cm (0-0 45,5) 8 / 20

4. Kurrbodas Galadriel, Emelie Westin, 60 cm (0-4 38,6)

5. Abricot Brandy, Sofia Nilsson, 60 cm (0-20 1,02,0)

6. Ezst a Lay, Kerstin Nilsson, 80 cm (4-x )

7. Hagas Barnum Skip, Ulrika Cederlöf, 60 cm (4,5-x)     Skyrock Memphis King, Amanda Gryth, 70 cm (utesluten)  

Hoppning II:

1. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell, 90 cm (0-0 24,9)

2. Falkas Capoheira, Emelie Falk, 80 cm (0-0 33,6)

3. Kurrbodas Galadriel, Emelie Westin, 70 cm (0-2)

4. Falkas Gameboy, Alexandra Billstein, 90 cm (0-4) 9 / 20

5. Abricot Brandy, Sofia Nilsson, 70 cm (4-x)    

Ezst a Lay, Kerstin Nilsson, 90 cm (utesluten)    

Hagas Barnum Skip, Ulrika Cederlöf, 70 cm (utesluten)  

Hunter Pleasure:

1. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell

2. Skyrock Memphis King, Sandra Matsson

3. Ezst a Lay, Isabella Billsteinl

4. Kurrbodas Galadriel, Emelie Westin

Ej placerade:    Falkas Capoheira, Emelie Falk    Falkas Gameboy, Alexandra Billstein Näsuddens Internationell Pride, Anneli Sätter-Wangenfors    Abricot Brandy, Sofia Nilsson  

Western Pleasure: 1. BMF Pride & Joy, Anneli Sätter-Wangenfors

2. Idet’s Blame the  Boogie, Nathalie Carius

3. Falkas Capoheira, Helene Falk  

Western Riding:

1. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell

2. Hagas Barnum Skip, Sara D Alvrud

Reining:
1. Hagas Barnum Skip, Sara D Alvrud

2. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell  

Tömkörning dressyr:

Vuxna hästar 4-xx  år: 1. Näsuddens Internationell Pride, Anneli Sätter-Wangenfors (102)  

Unghästar 1-3 år: 1. Scandinavium Hawkeye, Christina Bucht (75)    

Signahls Pontiac, Bengt Signahl (utesluten)  

Dressyr-körning:

1. Lyckänge Copper Coin, Helena Thorell (98)  

Precisionskörning 40 cm:

1. Lyckänge Copper Coin, Anders Thorell (3 1,38,19 – 0 1,25,65)

2. Hagas Barnum Skip, Esbjörn Nilsson  (12 2,25,17 – 6 1,55,29)  

Pleasure-körning:  

1. Lyckänge Copper Coin, Helena Thorell  

Trail:

1. Lyckänge Copper Coin, Anders Thorell (85)

2. BMF Pride & Joy, Anneli Sätter-Wangenfors (80)

3. Falkas Gameboy, Alexandra Billstein (79)

4. Ezst a Lay, Kerstin Nilsson (73)

5. Falkas Capoheira, Helene Falk (67)

6. Justin Hidden Gold, Diana Jasica (62)

7. Idet’s Blame the  Boogie, Nathalie Carius (60)

8. Näsuddens Internationell Pride, Anneli Sätter-Wangenfors (54)  

Trail-in-hand:

1. Näsuddens Lucy in the Sky, Anneli Sätter-Wangenfors (75)

2. Meadow Mint Betty Louisa, Anna Wegestål

3. Tullebo Dan Hawkins (71,5)

4. Scandinavium Hawkeye, Sara Klingberg (71)

5. Näsuddens Key II My Heart, Anneli Sätter-Wangenfors (70)

6. Kurrbodas King Creole, Anna Nygren (69,5)    

7. Farceur’s Austrian Spider, Malin Lönnar (69,5)

8. Falkas Fay Don Away, Helen Falk (69)

9. Signahls Pontiac, Bengt Signahl (67,5)

10. Tullesbo Georgia Brown, Maria Johansson (66,5)    

Löshoppning:

Falkas Capoheira (8+/9 Bästa vuxen)

SkyrockMemphis King (8+/8- 2:a vuxen)

Amberfield’s Golden Locket (7+/7)

BMF Pride & Joy (7+/8)

Falkas Gameboy (8/8)

Hagas Barnum Skip (7/7)

Tronshagens Penny (7+/7+)

Näsuddens International Pride (9-/9 Bästa 3-4-åring)

Amberfield’s Wishful Thinking (9-/8 2:a 3-4-åring)

Tullesbo Dan Hawkins (9/8 2:a 3-4-åring)

Farceur’s Austrian Spider (8/8)

Justin Hidden Gold (7/7)

Scandinavium Hawkeye (9-/8 Bästa 1-2-åring)

Meadow Mint Betty Louisa ( 8/8 2:a 1-2-åring)

Falkas Fay Don Away (8/7)

Kurrbodas King Creole (7/7)

Näsuddend Key II My Heart (8/6)

Näsuddens Lucy in the Sky (7/6)

Signahls Pontiac (7+/7)

Tullesbo Georgia Brown (7/6)

Idet’ Blame the Boogie (8/7 Bästa Morgankorsning)

Apricot Brandy (7/7)

Ezst a Lay (7/7)

SMHF Trophy till Bästa Unghäst Allround:

1. Näsuddens Lucy in the Sky (39,5)

2. Scandinavian Hawkeye (34,6)

3. Tullesbo Dan Hawkins (32,5)

4. Meadow Mint Betty Louisa (30,5)

5. Farceur’s Austrian Spider (22)

6. Signahls Pontiac (17)

7. Falkas Fay Don Away (16,5)

8. Kurrbodas King Creole (14,5)

9. Näsuddens Key II My Heart (12)

10. Tullesbo Georgia Brown (4,5)

SMHF Sport Morgan Trophy:

1. Lyckänge Copper Coin (77,2)

2. BMF Pride & Joy (24,6)

3. Falkas Gameboy (21,3)

4. Falkas Capoheira (17,1)

5. Hagas Barnum Skip (14,2)

6. Kurrbodas Galadriel (12,0)

7. Näsuddens International Pride (8,9)

MSHA Trophy till Bästa Allroundhäst:

1. Lyckänge Copper Coin (66,42)

Resulat MorganRiks 2009

Visningsklasser:  

1-åriga ston:

1. Näsuddens Lucy in the Sky (88887=39)   BUS, BU, R-BIS      

2. Meadow Mint Betty Louisa (87777=36)

3. Tullesbo Georgia Brown (66877=34)

4. Falkas Fay Don Away (87777=36)  

2-åriga ston:

1. Tullesbo Ella May (88778=38)       R-BUS

2. Näsuddens Key II My Heart (78877=37)  

3-åriga ston:

1. Justin Isabella (88777=37)  

2-åriga valacker:

1. Signahls Pontiac  (88777=37)    BUV

2. Scandinavian Hawkeye (77876=35)

3. Kurrbodas King Creole (77877=36)  

3-åriga valacker:

1. Tullesbo Dan Hawkins (77887=37)   R-BUV  

3-åriga hingstar:

1. Hmstd Captains Cream Soda (88779=39)   BUH, R-BU

2. Farceur’s Austrian Spidert (77878=38)   R-BUH  

Ston 4 år och äldre:

1. BMF Pride & Joy (88778=38)    R-BV

2. Kurrbodas Galadriel (98679=39)

3. Goldget Kitty (88777=37)

4. Tronshagens Penny (87877=37) 

5. Goldget Kitty (88788=39)

6. Amberfield’s Golden Locket (88778=38)

7. Amberfield’s Wishful Thinking (87887=38)  

Valacker 4 år och äldre:

1. Skyrock Memphis King (87798=39)   BVV

2. Falkas Game Boy (7787=35)   R-BVV

Hingstar 4 år och äldre:

1. Lyckänge Copper Coin (99788=41)   BVH, BV, BIS

2. Näsuddens International Pride (87687=36)

3. Hagas Barnum Skip (88787=38)

4. Justin Hidden Gols (77786=35)

5. Falkas Capoheira (7777=35)  

Bästa Unghingst:

Hmstd Captains Cream Soda

Reserv: Farceur’s Austrian Spidert  

Bästa Ungvalack:

Signahls Pontiac

Reserv: Tullesbo Dan Hawkins  

Bästa Ungsto:

Näsuddens Lucy in the Sky

Reserv: Tullesbo Ella May  

Bästa Unghäst:

Näsuddens Lucy in the Sky

Reserv: Hmstd Captains Cream Sodal  

Bästa vuxen:

Lyckänge Copper Coin

Reserv: BMF Pride & Joy  

Best in Show: Lyckänge Copper Coin

Reserv: Näsuddens Lucy in the Sky  

Avelsklass:

Bästa avelshingst: Red Commander 22

Bästa avelssto: BMF Pride & Joy

Tävlingsklasser:

Dressyr (40 m-bana):

1. Lyckänge Copper Coint, Elisa Thorell, LB:1 (69,31%)

2. Ezst a Lay, Kerstin Nilsson, LC:2 (67,86%)

3. BMF Pride & Joy, Anneli Sätter-Wangenfors, LB:1 (60,69%)

4. Hagas Barnum Skip, Ulrika Cederlöf, LA:1 (51,05%)

5. Kurrbodas Galadriel, Emelie Westin, LC:1 (49,63%)

6. Skyrock Memphis King, Sandra Matsson, LC:2 (48,21%)

Dressyr (60 m-bana):

1. Lyckänge Copper Coint, Elisa Thorell, LB:3 (67,27%)

2. Näsuddens Internationell Pride, Anneli Sätter-Wangenfors, LB:2 (66,43%)

3. BMF Pride & Joy, Anneli Sätter-Wangenfors, LB:2 (66,00%)

4. Ezst a Lay, Kerstin Nilsson, LB:2 (64,33%)

5. Hagas Barnum Skip, Elisa Thorell, LB:3 (59,39%)  

Hoppning I:

1. Lyckänge Copper Coin, Anders Thorell, 80 cm (0-0 32,3)

2. Falkas Gameboy, Alexandra Billstein, 80 cm (0-0 39,6)

3. Falkas Capoheira, Emelie Falk, 60 cm (0-0 45,5) 8 / 20

4. Kurrbodas Galadriel, Emelie Westin, 60 cm (0-4 38,6)

5. Abricot Brandy, Sofia Nilsson, 60 cm (0-20 1,02,0)

6. Ezst a Lay, Kerstin Nilsson, 80 cm (4-x )

7. Hagas Barnum Skip, Ulrika Cederlöf, 60 cm (4,5-x)     Skyrock Memphis King, Amanda Gryth, 70 cm (utesluten)  

Hoppning II:

1. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell, 90 cm (0-0 24,9)

2. Falkas Capoheira, Emelie Falk, 80 cm (0-0 33,6)

3. Kurrbodas Galadriel, Emelie Westin, 70 cm (0-2)

4. Falkas Gameboy, Alexandra Billstein, 90 cm (0-4) 9 / 20

5. Abricot Brandy, Sofia Nilsson, 70 cm (4-x)    

Ezst a Lay, Kerstin Nilsson, 90 cm (utesluten)    

Hagas Barnum Skip, Ulrika Cederlöf, 70 cm (utesluten)  

Hunter Pleasure:

1. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell

2. Skyrock Memphis King, Sandra Matsson

3. Ezst a Lay, Isabella Billsteinl

4. Kurrbodas Galadriel, Emelie Westin

Ej placerade:    Falkas Capoheira, Emelie Falk    Falkas Gameboy, Alexandra Billstein Näsuddens Internationell Pride, Anneli Sätter-Wangenfors    Abricot Brandy, Sofia Nilsson  

Western Pleasure: 1. BMF Pride & Joy, Anneli Sätter-Wangenfors

2. Idet’s Blame the  Boogie, Nathalie Carius

3. Falkas Capoheira, Helene Falk  

Western Riding:

1. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell

2. Hagas Barnum Skip, Sara D Alvrud

Reining:
1. Hagas Barnum Skip, Sara D Alvrud

2. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell  

Tömkörning dressyr:

Vuxna hästar 4-xx  år: 1. Näsuddens Internationell Pride, Anneli Sätter-Wangenfors (102)  

Unghästar 1-3 år: 1. Scandinavium Hawkeye, Christina Bucht (75)    

Signahls Pontiac, Bengt Signahl (utesluten)  

Dressyr-körning:

1. Lyckänge Copper Coin, Helena Thorell (98)  

Precisionskörning 40 cm:

1. Lyckänge Copper Coin, Anders Thorell (3 1,38,19 – 0 1,25,65)

2. Hagas Barnum Skip, Esbjörn Nilsson  (12 2,25,17 – 6 1,55,29)  

Pleasure-körning:  

1. Lyckänge Copper Coin, Helena Thorell  

Trail:

1. Lyckänge Copper Coin, Anders Thorell (85)

2. BMF Pride & Joy, Anneli Sätter-Wangenfors (80)

3. Falkas Gameboy, Alexandra Billstein (79)

4. Ezst a Lay, Kerstin Nilsson (73)

5. Falkas Capoheira, Helene Falk (67)

6. Justin Hidden Gold, Diana Jasica (62)

7. Idet’s Blame the  Boogie, Nathalie Carius (60)

8. Näsuddens Internationell Pride, Anneli Sätter-Wangenfors (54)  

Trail-in-hand:

1. Näsuddens Lucy in the Sky, Anneli Sätter-Wangenfors (75)

2. Meadow Mint Betty Louisa, Anna Wegestål

3. Tullebo Dan Hawkins (71,5)

4. Scandinavium Hawkeye, Sara Klingberg (71)

5. Näsuddens Key II My Heart, Anneli Sätter-Wangenfors (70)

6. Kurrbodas King Creole, Anna Nygren (69,5)    

7. Farceur’s Austrian Spider, Malin Lönnar (69,5)

8. Falkas Fay Don Away, Helen Falk (69)

9. Signahls Pontiac, Bengt Signahl (67,5)

10. Tullesbo Georgia Brown, Maria Johansson (66,5)    

Löshoppning:

Falkas Capoheira (8+/9 Bästa vuxen)

SkyrockMemphis King (8+/8- 2:a vuxen)

Amberfield’s Golden Locket (7+/7)

BMF Pride & Joy (7+/8)

Falkas Gameboy (8/8)

Hagas Barnum Skip (7/7)

Tronshagens Penny (7+/7+)

Näsuddens International Pride (9-/9 Bästa 3-4-åring)

Amberfield’s Wishful Thinking (9-/8 2:a 3-4-åring)

Tullesbo Dan Hawkins (9/8 2:a 3-4-åring)

Farceur’s Austrian Spider (8/8)

Justin Hidden Gold (7/7)

Scandinavium Hawkeye (9-/8 Bästa 1-2-åring)

Meadow Mint Betty Louisa ( 8/8 2:a 1-2-åring)

Falkas Fay Don Away (8/7)

Kurrbodas King Creole (7/7)

Näsuddend Key II My Heart (8/6)

Näsuddens Lucy in the Sky (7/6)

Signahls Pontiac (7+/7)

Tullesbo Georgia Brown (7/6)

Idet’ Blame the Boogie (8/7 Bästa Morgankorsning)

Apricot Brandy (7/7)

Ezst a Lay (7/7)

SMHF Trophy till Bästa Unghäst Allround:

1. Näsuddens Lucy in the Sky (39,5)

2. Scandinavian Hawkeye (34,6)

3. Tullesbo Dan Hawkins (32,5)

4. Meadow Mint Betty Louisa (30,5)

5. Farceur’s Austrian Spider (22)

6. Signahls Pontiac (17)

7. Falkas Fay Don Away (16,5)

8. Kurrbodas King Creole (14,5)

9. Näsuddens Key II My Heart (12)

10. Tullesbo Georgia Brown (4,5)

SMHF Sport Morgan Trophy:

1. Lyckänge Copper Coin (77,2)

2. BMF Pride & Joy (24,6)

3. Falkas Gameboy (21,3)

4. Falkas Capoheira (17,1)

5. Hagas Barnum Skip (14,2)

6. Kurrbodas Galadriel (12,0)

7. Näsuddens International Pride (8,9)

MSHA Trophy till Bästa Allroundhäst:

1. Lyckänge Copper Coin (66,42)

2. Hagas Barnum Skip (15,2)

2. Hagas Barnum Skip (15,2)

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *