Morganriks

Resultat Morganriks 2019

Visning, exteriör samt kvalitésbedömmningar

Ston 1 år

1 Näsuddens Violet – Annika Fredriksson 9-9-8-7-7-/40

2 Mariedal Fairytale Blues – Tina Andersson 9-8-8-7-7/39

3 Näsuddens Vanadin – Minna Korpilahti 8-8-8-7-7/38

1 Näsuddens Urania – Maria Lundén 9-8-8-7-7/39

2 Utica – Anneli Sätter-Wangenfors 8-8-8-7-7/38

3 Ekbackens Millicent Flora – Anna Sundin 8-8-7-8-7/38

Valacker 3 år

1 Thorells Spring Breeze – Elisa Thorell (YH) 8-8-8-7-8/39

2 Näsuddens Talisman – Vilma Teinert (YH) 7-9-7-7-7/37

Ston 4 år och äldre

1 Ice Cheyenne – Annika Fredriksson 9-9-8-7-8/41

2 Farceur’s Yellow Rose 092 – Minna Korpilahti 8-8-8-8-7/39 Höjning av avelsvärdeklass till AB

3 Tullesbo Lily Hill – Tina Andersson 9-8-8-8-8/41 Stamboksnummer 102 Avelsvärdeklass AB

4 Ice Catori – Sandra Säbb 8-8-7-7-7/37

5 Idet’s Ideal Wish – Anne Lagerqvist 8-8-8-8-8/40 DIPLOM

6 Goldget Kitty 067 – Linnéa Jacobsson (YH) 8-8-8-7-7/38 Höjning av avelsvärdeklass till ELIT

7 Näsuddens Lucy In The Sky 078 – Mikaela Söderberg 9-8-8-7-8/40

8 Thorells Bellatrix – Ida Käck 8-8-8-9-7/40

9 Näsuddens Monashee – Marie Jönsson 8-8-8-6-7/37

10 Näsuddens Purple Rain – Anneli Sätter Wangenfors 8-8-7-7-7/37 Stamboksnummer 100 Avelsvärdeklass B

11 Rills Athena Sol – Vickie Beckman 8-8-8-7-7/38 Stamboksnummer 101 Avelsvärdeklass B

12 Copper Breeze – Vendela Teinert (YH) 7-8-7-7-7/36

13 Lyngbys Phantasia 095 – Linnéa Jacobsson (YH) 8-9-8-8-7/40

14 EnjoY Golden Legacy 098 – Mikaela Söderberg 7-7-7-7-7/35

15 Näsuddens May Belle – Marie Jönsson 8-8-7-7-6/36

Valacker 4 år och äldre

1 Tullesbo Dan Hawkins – Helena von Matèrn 8-8-8-8-7/39

2 Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk (YH) 9-8-7-7-7/38

3 Näsuddens International Pride – Frida Edin (YH) 8-8-8-8-7/39

4 Näsuddens Miracle Mike 34 – Catrin Fahlström 8-8-7-7-7/37 KLASS 1

5 Näsuddens Jeremiah – Glenn Wallström (YH) 8-7-8-7-6/36

6 EnjoY My Red Miracle – Sara Lönnberg 8-8-8-8-7/39

7 Kurrbodas Last Reflection – Malin Ödegård 7-8-8-7-7/37

8 Näsuddens Perfect Touch – Anneli Sätter Wangenfors 8-7-8-7-7/37

9 Escania’s Sodasdream – Malin Backman 8-8-7-7-7/37

10 Scandinavian Hawkeye – Christina Bucht 7-7-7-8-7/36

11 Ekbackens Miramis – Anna Sundin 8-8-7-8-7/38 KLASS 1

12 Signahl’s Q-Nobel – Sofia Ramström 8-7-7-7-5/34

13 Näsuddens Simsalabim – Minna Korpilahti 7-8-7-7-7/36

Hingstar 4 år och äldre

1 Thorells Gold Coin 41 – Anders Thorell 8-8-8-8-8/40

2 Thorells Prins Azlan 39 – Elisa Thorell (YH) 9-9-8-7-7/40

3 Näsuddens Radioactive Boy 40 – Patrik Lindholm 8-8-8-8-8/40

4 Rills Final Countdown – Björn Beckman 9-9-8-7-7-/40

5 Näsuddens Story of Life 42 – Ankie Höglund 9-8-8-7-7/39

6 Escania’s Vangelios – Sara D. Alvrud 8-8-8-6-7/37

7 Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert (YH) 8-8-8-7-7/38

8 CFR Country Bling – Anne Söderström 8-8-7-7-7/37

Föl

1 OBH Real Black Pearl – Sara D. Alvrud 8-8-8-7-7-7/45

2 EnjoY´s Perfect Illusion – Mikaela Söderberg 9-8-8-7-7-7/46

3 Näsuddens Willemite – Petra Hansson 8-9-8-8-8-8/49

4 Rills Maestro the King – Björn Beckman 8-8-8-7-7-7/45

Morgankorsning ston

1 Kandie – Silje Forssén (YH) 7-8-8-8-7/38

Morgankorsning valacker

1 Kameo – Silje Forssén (YH) 7-8-8-8-7/38

Löshoppning A:

Unghästar upp tom 3 år

Thorells Spring Breeze – Elisa Thorell 8-8=8

Näsuddens Talisman – Vilma Teinert 6-6=6

För dagen betygssattes ej deltagande 1 och 2-åringar

Ekbackens Millicent Flora – Anna Sundin

Mariedal Fairytale Blues – Tina Andersson

Näsuddens Urania – Maria Lundén

Utica – Anneli Sätter-Wangenfors

B: Hästar 4 år och äldre

Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk 9-9=9

Näsuddens Perfect Touch – Agnes Hansen 8-8=8

Ice Cheyenne – Annika Fredriksson 7-8=7,33

Näsuddens Jeremiah – Glenn Wallström 7-7=7

Näsuddens Monashee – Marie Jönsson 7-7=7

Ice Catori – Sandra Säbb 6-7=6,33

Thorells Bellatrix – Ida Käck 6-6=6

C: Kvalitetsbedömning 4 (5)år -Diplom

EnjoY My Red Miracle – Sara Lönnberg DIPLOM 8-8=8

Idet’s Ideal Wish – Vanessa Fransson DIPLOM 8-8=8

Näsuddens Story of Life 42 – Ankie Höglund 7-8=7,33

Näsuddens Simsalabim – Minna Korpilahti 7-7=7

Ekbackens Miramis – Anna Sundin 6-6=6

Escania’s Sodasdream – Malin Backman 6-5=5,66

*CFR Country Bling* – Anne Söderström 5-5=5 *Gör både kvalité & Bruksprov*

D: Hingstar Bruksprov

Näsuddens Radioactive Boy 40 – Patrik Lindholm 9-9=9

Thorells Gold Coin 41 – Anders Thorell 6-6=6

*CFR Country Bling* – Anne Söderström 5-5=5

Gångarter/Ridprov A: Kvalitetsbedömning 4 år Gångartsdiplom

Näsuddens Simsalabim – Minna Korpilahti 1 KLASS 7-8-8-8/31

Idet’s Ideal Wish – Vanessa Fransson 8-7-7-7/29

Escania’s Sodasdream – Malin Backman 6-6-6-6/24

*CFR Country Bling* – Anne Söderström 7-6-7-7/27

B: Bruksprov Hingstar /Ridprov/ Gångartsdiplom *Gör både kvalité & Bruksprov*

*CFR Country Bling* – Anne Söderström 7-6-7-7/27

C: Ridprov Stamboksförning

Tullesbo Lily Hill – Tina Andersson

Näsuddens Purple Rain – Anneli Sätter Wangenfors

Kvalitetsbedömning 6 år Hoppdiplom (uppsuttet)

EnjoY Golden Legacy 098 – Ida Aldernäs DIPLOM 8-8

Thorells Prins Azlan 39 – Elisa Thorell 7-7

Bästa Morgankosning:

Kameo

Reserv bästa Morgankorsning:

Kandie

Bästa unga sto:

Näsuddens Urania

Reserv bästa unga sto:

Näsuddens Violet

Bästa unga valack:

Thorells Spring Breeze

Reserv bästa unga valack:

Näsuddens Talisman

Bästa unga Morgan:

Thorells Spring Breeze

Reserv bästa unga Morgan:

Näsuddens Urania

Bästa sto:

Ice Cheyenne

Reserv bästa sto:

Farceur’s Yellow Rose 092

Bästa valack:

Tullesbo Dan Hawkins

Reserv bästa valack:

Näsuddens King of Spades 32

Bästa hingst:

Thorells Gold Coin 41

Reserv bästa hingst:

Thorells Prins Azlan 39

Bästa vuxen Morgan:

Farceur’s Yellow Rose 092

Reserv bästa vuxen Morgan:

Thorells Gold Coin 41

Best in Show:

Farceur’s Yellow Rose 092

Reserv Best in Show:

Thorells Gold Coin 41

Bästa Avelssto:

BMF Pride and Joy 066

Bästa Avelshingst:

Lyckänge Copper Coin

Dressyr 40 meters bana (LC:1, LC:2, LB:1, LA:1)

1 Näsuddens Miracle Mike 34 – Catrin Fahlström (LB:1) 73,57%

2 Ice Cheyenne – Annika Fredriksson (LA:1) 70,00%

3 Näsuddens International Pride – Frida Edin (LA:1) 68,05%

4 Rills Final Countdown – Björn Beckman (LB:1) 67,14%

5 Signahl’s Q-Nobel – Sofia Ramström (LB:1) 65,17%

6 Näsuddens King of Spades 32 – Emma Frisk (LC:1) 63,33%

7 Karib – Lotta Broberg (LA:1) 62,36%

8 Sensation – Matilda Olofsson (LC:2) 61,83%

9 Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert (LA:1) 60,00%

10 Näsuddens Purple Rain – A. Sätter Wangenfors (LB:1) 59,64%

11 Copper Breeze – Vendela Teinert (LC:1) 53,51%

12 Lyngbys Phantasia 095 – Sara D. Alvrud (LC:1) 50,37%

13 Kurrbodas Last Reflection – Malin Ödegård (LC:1) ute

Dressyr 60 meters bana (LB:2, LB:3, LA:3, LA:4, MsvB:5)

1 Näsuddens Miracle Mike 34 – Catrin Fahlström (LB:2) 70,17%

2 Thorells Prins Azlan 39 – Elisa Thorell (LB:2) 68,00%

3 Näsuddens Radioactive Boy 40 – Ida Aldernäs (LB:3) 67,42%

4 Thorells Gold Coin 41 – Elisa Thorell (LB:2) 66,00%

5 Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk (MsvB:5) 62,98%

6 Sensation – Matilda Olofsson (LB:3) 61,29%

7 Näsuddens International Pride – Frida Edin (LA:3) 60,25%

8 Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert (LB:2) 57,83%

9 Rill´s Final Countdown – Björn Beckman (LA:3) 54,43%

10 Kameo – Silje Forssén (LA:4) 53,51%

11 Scandinavian Hawkeye – Christina Bucht (LB:3) 50,00%

12 Copper Breeze – Vendela Teinert (LB:2) 34,16%

Hoppning Clear Round (60, 80, 100 cm)

Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert (100 cm) 0 fel

Copper Breeze – Vendela Teinert (60 cm) 0 fel

Näsuddens Miracle Mike 34 – Wilma Fahlström (60 cm) 0 fel

Näsuddens Purple Rain – Ida Aldernäs (60 cm) 0 fel

Näsuddens Radioactive Boy 40 – Patrik Lindholm (60 cm) 0 fel

Näsuddens Perfect Touch – Agnes Hansen (80cm) 4 fel

Näsuddens Jeremiah – Glenn Wallström (80 cm) 4 fel

Kandie – Silje Forssén (80 cm) 4 fel

Sensation – Matilda Olofsson (60 cm) 4 fel

Hoppning (70, 90 cm)

1 Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk (90 cm) 0-48,77 0-31,18

2 Näsuddens Radioactive Boy 40 – Ida Aldernäs (70 cm) 0-45,92 0-21,02

3 Näsuddens Purple Rain – Ida Aldernäs (70 cm) 0-49,22 0-21,76

4 Näsuddens Perfect Touch – Agnes Hansen (70 cm) 0-43,49 0-22,43

5 Signahl’s Q-Nobel – Sofia Ramström (70 cm) 0-50,20 0-24,28

6 Lyngbys Phantasia 095 – Linnéa Jacobsson (70 cm) 0-44,54 0-24,71

7 Karib – Lotta Broberg (70 cm) 0-44,85 0-26,23

8 Copper Breeze – Vendela Teinert (70 cm) 0-44,40 0-26,86

9 Näsuddens International Pride – Frida Edin (70 cm) 0-48,85 0-33,18

10 Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert (90 cm) 4-44,55

11 Näsuddens Miracle Mike 34 – Catrin Fahlström (90 cm) 4-49,43

12 Escania’s Vangelios – Linnéa Jacobsson (70 cm) 4-44,81

13 Thorells Prins Azlan 39 – Elisa Thorell (90 cm) 8-45,02

Hunter Pleasure

1 Näsuddens International Pride – Frida Edin

2 Näsuddens Miracle Mike 34 – Catrin Fahlström

3 Thorells Prins Azlan 39 – Elisa Thorell

4 Tullesbo Lily Hill – Tina Andersson

oplacerade:

Copper Breeze – Vendela Teinert

Ice Cheyenne – Annika Fredriksson

Näsuddens Jeremiah – Glenn Wallström

Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk

Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert

CFR Country Bling – Anne Söderström

Näsuddens Radioactive Boy 40 – Ida Aldernäs

Western Pleasure

1 SGS King Ivory – Sandra Säbb

2 Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk

3 Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert

4 Copper Breeze – Vendela Teinert

5 Näsuddens International Pride – Frida Edin

6 Näsuddens Jeremiah – Glenn Wallström

7 Thorells Bellatrix – Ida Käck

8 Tullesbo Lily Hill – Tina Andersson

Western Riding (WRAS mönster 1, 9, 11)

1 SGS King Ivory – Sandra Säbb (1) 81,5

2 Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk (1) 78

3 Näsuddens Purple Rain – Anneli Sätter Wangenfors (11) 78

4 Scandinavian Hawkeye – Christina Bucht (9) 75,5

5 Näsuddens Radioactive Boy 40 – Patrik Lindholm (11) 75,5

6 Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert (11) 74

7 Näsuddens Perfect Touch – Anneli Sätter Wangenfors (11) 72,5

8 Thorells Bellatrix – Ida Käck (11) 68

8 Tullesbo Lily Hill – Tina Andersson (11) 68

Reining (WRAS mönster 5)

1 SGS King Ivory – Sandra Säbb (5) 74,5

Scandinavian Hawkeye – Christina Bucht (5) ute

Trail

1 Näsuddens International Pride – Frida Edin 72,5

2 Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert 71,5

3 Näsuddens Purple Rain – Anneli Sätter Wangenfors 66

4 Näsuddens King of Spades 32 – Sara Frisk 65,5

5 Escania’s Vangelios – Sara D. Alvrud 63,5

6 Thorells Bellatrix – Ida Käck 60,5

Näsuddens Radioactive Boy 40 – Ida Aldernäs ute

Signahl’s Q-Nobel – Patrik Lindholm ute

Näsuddens Jeremiah – Glenn Wallström ute

Trail-in-hand A: Unghästar 1-3 år

1 Utica – Anneli Sätter-Wangenfors 68,5

2 Näsuddens Urania – Maria Lundén 57

Näsuddens Talisman – Vilma Teinert ute

B: Vuxna hästar 4 år och äldre

1 Ice Catori – Sandra Säbb 78

2 Thorells Bellatrix – Ida Käck 76 3

3 Näsuddens Monashee – Marie Jönsson 72,5

4 Näsuddens Perfect Touch – Agnes Hansen 72

5 Näsuddens Miracle Mike 34 – Wilma Fahlström 69

6 Näsuddens May Belle – Marie Jönsson 66,5

Escania’s Sodasdream – Malin Backman ute

Working Equitation Teknik- och speedmoment

1 Sensation – Matilda Olofsson T: 125p S: 1:46:47 11+7=18

2 Moreno Leon – Vilma Teinert T: 103p S: 1:40:07 7+9=16

3 Näsuddens Jeremiah – Glenn Wallström T: 92p S: 1:25:63 4+11=15

4 Näsuddens Purple Rain – Anneli Sätter Wangenfors T: 99p S: 1:41:42 6+8=14

5 Näsuddens King of Spades 32 – Emma Frisk T: 112p S: 2:01:87 8+4=12 6

6 Thorells Bellatrix – Ida Käck T: 97p S: 1:49:85 5+6=11 6

7 Näsuddens International Pride – Frida Edin T: 121p S: 2:22:22 9+2=11 8

8 Lyngbys Phantasia 095 – Linnéa Jacobsson T: 81p S: 1:58:47 3+5=8 9

9 Lyngbys Phantasia 095 – Sara D. Alvrud T: 77p S: 2:08:73 1+3=4 (10

10 Copper Breeze – Vendela Teinert T:78 S: — 2+0)

Precisionskörning (Lätt +40)(resultaten för båda rundorna slås ihop)

1 Thorells Prins Azlan 39 – Elisa Thorell (lätt) 3fel – 2:19:36 0 fel – 2:06:60

2 Scandinavian Hawkeye – Christina Bucht (lätt) 5,5 fel – 2:53:98 0 fel – 2:22:04

Carriage driving

1 Thorells Prins Azlan 39 – Elisa Thorell

2 Scandinavian Hawkeye – Christina Bucht

Tömkörning (Lätt västsvenskt program 1) A: Unghästar 1-3 år

1 Thorells Spring Breeze – Elisa Thorell 62,5%

2 Näsuddens Talisman – Vilma Teinert 61,25%

B: Vuxna hästar 4 år och äldre

1 Näsuddens Moreno Leon – Vilma Teinert 66,88%

2 Copper Breeze – Vendela Teinert 65,00%

3 Thorells Bellatrix – Ida Käck 61,88%

4 Näsuddens May Belle – Marie Jönsson 59,38%

5 Näsuddens Monashee – Marie Jönsson 56,25%

Saddleseat Equitation

1 Näsuddens Radioactive Boy 40 – Anneli Sätter Wangenfors

2 Näsuddens Miracle Mike 34 – Catrin Fahlström

3 Thorells Prins Azlan 39 – Elisa Thorell

4 Thorells Bellatrix – Ida Käck

SMHF Trophy Unghästar

1 Thorells Spring Breeze 26,8

2 Näsuddens Urania 15,5

3 Näsuddens Talisman 14,4

4 Utica 11,5

MSHA Trophy

1 Thorells Prins Azlan 37,8

2 Scandinavian Hawkeye 14,6

SMHF Sport Morgan Trophy

1 Näsuddens International Pride 55,4

2 Näsuddens Miracle Mike 34 54

3 Näsuddens King of Spades 32 49,8

4 Näsuddens Radioactive Boy 40 38,4

5 Thorells Prins Azlan 39 37,8

6 Näsuddens Moreno Leon 34,4

7 Näsuddens Purple Rain 33,6

8 Tullesbo Lilly Hill 18,8

9 Signahls Q-Nobel 18

10 Copper Breeze 16,8

11 Lyngbys Phantasia 095 14,8

12 Näsuddens Perfect Touch 14,6

13 Scandinavian Hawkeye 13,6

14 Thorells Bella trix 13,4

15 Escania’s Vangelios 13,2

16 Näsuddens Jeremiah 11

17 CFR Country Bling 5

Utlottning av gratis startavgift till tävlingsklasserna vid Riks 2020:

Rills Final Countdown

Årets Uppfödare:

Sara D. Alvrud, Escania Morgans

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *