Morganriks

Resultat Morganriks 2018

Kvalitetsbedömning 4 år,Gångartsdiplom

Domare Hans Wallemyr

Landways Roze Pringles My Bodin 7-8-8-9 / 8,0

Thorell’s Bellatrix Ida Käck 8-7-7-7 / 7,25

EnjoY Golden Legacy Mikaela Söderberg 6-6-8-7 / 6,75 1

Löshoppning (inklusive kvalitetsbedömning och löshoppningsdiplom)

Domare Hans Wallemyr

1 EnjoY Golden Legacy Mikaela Söderberg Vuxen, Kvalitetstest 4 (5) år 8-8 / 8,0 Bästa vuxen

1 Näsuddens Top of Life Pernilla Malmborg Unghäst 8-8 / 8,0 Bästa Unghäst

3 Näsuddens King of Spades Sara Frisk Vuxen 8-7 / 7,66

4 Landways Roze Pringles Esbjörn Nilsson Vuxen, Kvalitetstest 4 år 7-8 / 7,33

4 Näsuddens Treasure Minna Korpilahti Unghäst 7-8 / 7,33

6 Thorell’s Bellatrix Ida Käck Vuxen, Kvalitetstest 4 år 7-7 / 7,0

6 Näsuddens Playboy Tina Lindblad Sjöberg Vuxen 7-7 / 7,0

8 Näsuddens Quicksilver Näsuddens Stuteri ASW Vuxen 7-6 / 6,67

8 Ekbackens Miramis Anna Sundin Unghäst 6-8 / 6,67

10 Ice Cheyenne Annika Fredriksson Vuxen 7-5 / 6,33

10 Näsuddens Nice Surprise Monika Hildebrand Vuxen 6-7 / 6,33

10 Näsuddens Simsalabim Minna Korpilahti Unghäst 7- 5 / 6,33

13 Näsuddens True Love Anneli Sätter Wangenfors Unghäst 6-6 / 6,0

13 Näsuddens Special Delivery Pernilla Malmborg Unghäst 6-6 / 6,0

15 Näsuddens MMIX L’Amore Ann Viktorsdotter Vuxen 6-5 / 5,67

15 Näsuddens Story of Life Ankie Höglund Unghäst 6-5 / 5,67

17 EnjoY My Red Miracle Sara Lönnberg Unghäst 5-6 / 5,33

18 Red Commander 22 Ann Viktorsdotter Vuxen 5-5 / 5,0

Hoppning Clear Round 60 cm

Domare Björn Beckman

Näsuddens Twilight Time Lina Helders 0 fel – 80 s

Favory Epona Matilda Grundvik 0 fel – 78 s

Siglavy Capriola Zingoalla Malin Lind 0 fel – 77 s

Farceur’s Austrian Spider 36 Anna Gatu 0 fel – 79 s

Super A Hopes Pride Hanna Imhagen 0 fel – 66 s

Näsuddens Miracle Mike 34 Catrin Fahlström 0 fel – 81 s

Valley Ridge Hilites Image Vendela Teinert 0 fel – 77 s

Idet’s Dom Perignon Vanessa Fransson 0 fel – 82 s

Signahl’s Q-Nobel Patrik Lindholm 0 fel – 73 s

Näsuddens Moreno Leon Vilma Teinert 0 fel – 72 s

Sunset Immigrant Tuva Lind 0 fel – 75 s

Näsuddens Radioactive Boy 40 Ida Aldernäs 0 fel – 75 s

Red Commander 22 Lina Helders 0 fel – 86 s

Näsuddens MMIX L’Amore Lina Helders 4 fel – 81 s

Näsuddens International Pride Frida Edin 4 fel – 82 s

Siglavy Capriola Zara Malin Lind 4 fel – 67 s 90 cm

Strong Shakiro x Emelie Löfström 0 fel – 73 s

Hoppning 70, 90, 110 cm

Domare Björn Beckman

Fas 1 Fas 2

1 Näsuddens King of Spades Sara Frisk 90 cm 0 fel – 70 s 0 fel – 25,32 s

2 Sunset Immigrant Tuva Lind 70 cm 0 fel -? s 0 fel – 25,88 s

3 Favory Epona Matilda Grundvik 70 cm 0 fel – 72 s 0 fel – 27,81 s

4 Siglavy Capriola Zingoalla Malin Lind 70 cm 0 fel – 74 s 0 fel – 30 s

5 Farceur’s Austrian Spider 36 Anna Gatu 70 cm 0 fel – 64 s 0 fel – 35,66 s

6 Strong Shakiro x Emelie Löfström 110 cm 0 fel – 71 s 4 fel – 28,89 s

7 Näsuddens Twilight Time Lina Helders 70 cm 0 fel – 74 s 4 fel – 34,19 s

8 Siglavy Capriola Zara Malin Lind 70 cm 4 fel – 59 s

8 Valley Ridge Hilites Image Vendela Teinert 90 cm 4 fel – 59 s

Ston 1 år

Domare Hans Wallemyr

Näsuddens Ultra Cute Sandra-Adelina Andersson 8-8-7-8-8/39

Ekbackens Millicent Flora Anna Sundin 8-7-7-8-7/37

Näsuddens Urania Maria Lundén 8-7-7-6-7/35

Ston 2 år

Näsuddens Top of Life Näsuddens Stuteri ASW 8-7-8-8-7/38

Näsuddens True Love Näsuddens Stuteri ASW 8-8-7-7-8/38

Näsuddens Treasure Näsuddens Stuteri M&P 8-7-7-7-6/35

Ston 3 år

Ice Catori Sandra Säbb 6-7-7-6-6/32

Valacker 3 år

Näsuddens Special Delivery Pernilla Malmborg 9-8-8-6-7/38

Näsuddens Simsalabim Näsuddens Stuteri M&P 8-8-7-7-7/37

EnjoY My Red Miracle Sara Lönnberg 7-7-7-8-6/35

Ekbackens Miramis Anna Sundin 7-6-7-5-8/33 39

Hingstar 3 år

Näsuddens Story of Life Ankie Höglund 9-9-8-8-7/41

Ston 4 år och äldre utan föl inklusive kvalitetsbedömning och avelsdiplom 4 (5) år samt stamboksföring Ston 4 år och äldre med föl

Domare Hans Wallemyr

Näsuddens Quicksilver Näsuddens Stuteri ASW 9-8-8-7-8/40

Farceur’s Yellow Rose 092 Näsuddens Stuteri M&P 8-8-8-8-8/40

Signahl’s Wega Mikaela Fredriksson 8-8-7-8-7/38

Landways Roze Pringles Esbjörn Nilsson 7-8-7-8-8/38

EnjoY Golden Legacy Mikaela Söderberg 8-8-7-7-7/37

Idet’s B’Scuit Anne Lagerqvist 7-8-7-7-8/37

Thorell’s Bellatrix Ida Käck 7-7-8-8-7/37

Näsuddens Millicent Largo Näsuddens Stuteri ASW 8-8-7-7-7/37

Tullesbo Tillie Jo Pernilla Malmborg 8-8-7-7-6/36

Ice Cheyenne Annika Fredriksson 7-7-7-8-6/35

Näsuddens Luca Rose Sofia Ramström 7-8-7-7-6/35

Valley Ridge Hilites Image Vendela Teinert (YH) 7-7-7-7-6/34

Näsuddens Noray Mikaela Söderberg 7-7-7-6-7/34

Föl

Näsuddens Vanadin Näsuddens Stuteri M&P 8-8-7-7-8/38

Valcker 4 år och äldre

Scanias Phoenix Gold Jessica Jeansson 8-8-8-8-8/40

Näsuddens King of Spades Sara Frisk (YH) 8-8-8-8-8/40

Red Commander 22 Ann Viktorsdotter 8-8-8-8-7/39

Näsuddens International Pride Ankie Höglund 8-9-7-8-6/38

Näsuddens Twilight Time Ann Viktorsdotter 8-8-7-7-8/38

Näsuddens MMIX L’Amore Ann Viktorsdotter 7-8-8-7-7/37

Signahl’s Q-Nobel Näsuddens Stuteri M&P 8-7-7-8-6/36

Scandinavian Hawkeye Christina Bucht 7-6-7-8-7/35

Frostorp Hi Fire Zuzanna Krosny 6-7-7-7-7/34

Näsuddens Playboy Tina Lindblad Sjöberg 7-7-7-7-6/34

Näsuddens Nice Surprise Monika Hildebrand 7-7-7-6-6/33

Hingstar 4 år och äldre

Thorell’s Prins Azlan 39 Helena Thorell 9-8-7-9-8/41

Farceur’s Austrian Spider 36 Malin Lönnar 8-8-7-9-8/40

Näsuddens Radioactive Boy 40 Näsuddens Stuteri M&P 8-8-8-8-8/40

Rill’s Final Countdown Björn Beckman 8-8-8-8-8/40

Näsuddens Moreno Leon Näsuddens Stuteri ASW 8-8-7-7-7/37

Idet’s Dom Perignon Vanessa Fransson (YH) 7-7-7-7-8/36

Bästa Ungsto:

Näsuddens Ultra-Cute / Sandra-Adelina Andersson

Reserv Bästa Ungsto:

Näsuddens True Love / Näsuddens Stuteri ASW

Bästa Ungvalack:

Näsuddens Special Delivery / Pernilla Malmborg

Reserv Bästa Ungvalack:

Näsuddens Simsalabim / Näsuddens Stuteri M&P

Bästa Unghingst:

Näsuddens Story of Life / Ankie Höglund

Bästa Unghäst:

Näsuddens Story of Life / Ankie Höglund

Reserv Bästa Unghäst:

Näsuddens Special Delivery / Pernilla Malmborg

Bästa Sto:

Näsuddens Quicksilver / Näsuddens Stuteri ASW

Reserv Bästa Sto:

Ice Cheyenne / Annika Fredriksson

Bästa Sto Med Föl:

Farceurs Yellow Rose / Näsuddens Stuteri M&P

Bästa Föl:

Näsuddens Vanadin / Näsuddens Stuteri M&P

Bästa Valack:

Näsuddens International Pride / Ankie Höglund

Reserv Bästa Valack:

Escania´s Phoenix Gold / Jessica Jeansson

Bästa Hingst:

Thorell´s Prins Azlan 39 / Helena Thorell

Reserv Bästa Hingst:

Näsuddens Radioactive Boy 40 / Näsuddens Stuteri M&P

Bästa Vuxen Häst:

Thorell´s Prins Azlan 39 / Helena Thorell

Reserv Bästa Vuxen Häst:

Näsuddens Quicksilver / Näsuddens Stuteri ASW

Best in Show:

Näsuddens Story of Life / Ankie Höglund

Reserv Best in Show: Thorell´s Prins Azlan 39 / Helena Thorell

Bästa Avelssto:

BMF Pride & Joy 066 ELIT / Näsuddens Stuteri ASW

Bästa Avelshingst:

Näsuddens Miracle Mike 34 / Catrin Fahlström

Baste Handler:

Sara Frisk (Young Handler)

Trail

Domare Joyce Swanson

1 Näsuddens King of Spades Sara Frisk 67,5

2 Red Commander 22 Ann Viktorsdotter 65,0

3 SGS King Ivory Sandra Säbb 60,0

4 Näsuddens Radioactive Boy 40 Ida Aldernäs 57,5

5 Näsuddens Twilight Time Lina Helders 57,0

6 Signahl’s Wega Mikaela Fredriksson 54,0

7 Idet’s B’Scuit Anne Lagerqvist 49,5

8 Escania’s Phoenix Gold Jessica Jeansson 51,0

9 Näsuddens Miracle Mike 34 Minna Korpilahti 41,0

9 Farceur´s Austrian Spider Malin Lönnar 41,0

11 Näsuddens Nice Surprise Monika Hildebrand 39,0

Näsuddens Nice Surprise Monika Hildebrand 39,0

Idet’s Dom Perignon Vanessa Fransson DQ

Näsuddens International Pride Frida Edin DQ

Frostorp Hi Fire Zuzanna Krosny DQ

Signahl’s Q-Nobel Patrik Lindholm DQ

Näsuddens MMIX L’Amore Ann Viktorsdotter DQ

Trail in hand unghäst

1 EnjoY My Red Miracle Sara Lönnberg 71,0

2 Ice Catori Sandra Säbb 61,5

3 Näsuddens Treasure Patrik Lindholm 59,0

4 Näsuddens Ultra Cute Sandra-Adelina Andersson 55,0

5 Näsuddens Simsalabim Minna Korpilahti 50,5

Näsuddens Top of Life Anneli Sätter Wangenfors DQ

Näsuddens Story of Life Ankie Höglund DQ

Näsuddens Simsalabim Patrik Lindholm DQ

Trail in hand vuxen

1 Red Commander 22 Ann Viktorsdotter 75,5

2 Näsuddens Twilight Time Lina Helders 73,0

3 Näsuddens Miracle Mike 34 Catrin Fahlström 71,0

4 Näsuddens Nice Surprise Monika Hildebrand 69,5

5 Maestoso Zira Caiza Almén Wranning 65,5

6 Näsuddens Playboy Tina Lindblad Sjöberg 65,0

Näsuddens Quicksilver Anneli Sätter Wangenfors DQ

Näsuddens Millicent Largo Tina Wangenfors DQ

Näsuddens MMIX L’Amore Ann Viktorsdotter DQ

Landways Roze Pringles My Bodin DQ

Tullesbo Tillie Jo Pernilla Malmborg DQ

Working Equitation Teknik

1 SGS King Ivory Sandra Säbb 70,56%

2 Näsuddens Twilight Time Lina Helders 67,05%

3 Näsuddens International Pride Ankie Höglund 66,47%

4 Näsuddens King of Spades Sara Frisk 64,70%

5 Sensation Matilda Olofsson 63,52% 5

Red Commander 22 Ann Viktorsdotter 63,52%

7 Maestoso Zira Caiza Almén Wranning 62,94%

8 Escania’s Phoenix Gold Jessica Jeansson 60,00%

9 Valley Ridge Hilites Image Vendela Teinert 51,17%

10 Näsuddens Nice Surprise Monika Hildebrand 50,58%

Precisionskörning Lätt +40 cm

Domare Bengt Eriksson

1 Scandinavian Hawkeye Christina Bucht 0-0-0

2 Signahl’s Q-Nobel Patrik Lindholm 16,5-6-22,5

Carriage Driving

1 Scandinavian Hawkeye Christina Bucht 0-0-0

Kvalitetsbedömning 5-åriga Morganhästar – kördiplom

Domare Hans Wallemyr

Thorell’s Prins Azlan 39 Elisa Thorell 9-10-10-10-10 / 49 = 9,8

Idet’s B’Squit Anne Lagerqvist 8-7-7-8-7 / 37 = 7,4

Tömkörning dressyr unghäst

Domare Liselott Norgren

1 EnjoY My Red Miracle Sara Lönnberg 117

2 Näsuddens Story of Life Ankie Höglund 116,5

3 Näsuddens Treasure Minna Korpilahti 112

4 Näsuddens Simsalabim Minna Korpilahti 109

Tömkörning dressyr vuxna

Domare Liselott Norgren

1 Näsuddens Twilight Time Lina Helders 124

2 Red Commander 22 Ann Viktorsdotter 120,5

3 Näsuddens MMIX L’Amore Ann Viktorsdotter 113,5

4 Landways Roze Pringles My Bodin 100,5

5 Näsuddens Quicksilver Anneli Sätter Wangenfors 96,5

Långa tyglar

Domare Liselott Norgren

1 Signahl´s Wega Mikaela Fredriksson 76,52%

2 Näsuddens Nice Surprise Monika Hildebrand 71,52%

3 Maestoso Zira Caisa Almén Wranning 71,08%

4 Favory Epona Therese Bjerketorp 64,35%

Dressyr 40-metersbana

Domare Malin Gullberg

1 Näsuddens Twilight Time Lina Helders LA:1 71,805%

2 Näsuddens MMIX L’Amore Lina Helders LB:1 70,179%

3 Signahl’s Wega Mikaela Fredriksson LC:1 70,000%

4 Näsuddens Moreno Leon Vilma Teinert LB:1 69,286%

5 Näsuddens International Pride Frida Edin LB:1 68,929%

6 Rill’s Final Countdown Björn Beckman LB:1 67,700%

7 Siglavy Capriola Zingoalla Malin Lind LB:1 64,960%

8 Näsuddens King of Spades Sara Frisk MsvB:1 64,875%

9 Red Commander 22 Ann Viktorsdotter LA:1 64,722%

10 Landways Roze Pringles My Bodin LB:1 64,464%

11 Ice Cheyenne Annika Fredrikssom LA:1 64,305%

12 Farceur’s Austrian Spider 36 Malin Lönnar LC:1 64,260%

13 Sensation Matilda Olofsson LC:1 61,300%

14 Escania’s Phoenix Gold Jessica Jeansson LB:1 59,280%

15 Scandinavian Hawkeye Christina Bucht LC:1 57,960%

16 Näsuddens Paulus Madelene Jonsson LC:1 57,590% 1

7 Favory Epona Therése Bjerketorp LB:1 55,530%

18 Super A Hopes Pride Linnéa Bergstrand LC:1 54,630%

19 Valley Ridge Hilites Image Vendela Teinert LC:1 53,890%

20 Siglavy Capriola Zara Malin Lind LB:1 53,214%

21 Idet’s B’Scuit Anne Lagerqvist LC:1 52,590%

22 Maestoso Zira Caiza Almén Wranning LB:1 52,500%

Dressyr 60-metersbana

Domare Malin Gullberg

1 Red Commander 22 Ann Viktorsdotter LA:3 68,286%

2 Näsuddens King of Spades Sara Frisk MsvB:3 67,188%

3 Näsuddens Moreno Leon Vilma Teinert LB:3 64,393%

4 Näsuddens MMIX L’Amore Ann Viktorsdotter LB:3 63,333%

5 Signahl’s Q-Nobel Sofia Ramström LB:3 63,030%

6 Näsuddens International Pride Frida Edin LB:3 62,273%

7 Idet’s Dom Perignon Vanessa Fransson LB:3 60,455%

8 Scandinavian Hawkeye Elisa Thorell LB:3 60,150%

9 Näsuddens Radioactive Boy 40 Ida Aldernäs LB:3 59,091%

10 Näsuddens Twilight Time Lina Helders MsvC:1 59,047%

11 Landways Roze Pringles My Bodin LB:3 56,970%

12 Escania’s Phoenix Gold Jessica Jeansson LB:3 56,212%

13 Valley Ridge Hilites Image Vendela Teinert LB:3 50,000%

Thorell’s Prins Azlan 39 Elisa Thorell LB:3 UTE

Hunter Pleasure

Domare Joyce Swanson

1 Signahl’s Q-Nobel Sofia Ramström

2 Näsuddens Radioactive Boy 40 Ida Aldernäs

3 Näsuddens Moreno Leon Anneli Sätter Wangenfors

4 Red Commander 22 Ann Viktorsdotter

5 Signahl’s Wega Anna Lena Eliasson

6 Näsuddens International Pride Frida Edin

7 Näsuddens King of Spades Sara Frisk

8 Näsuddens Twilight Time Lina Helders

9 Escania’s Phoenix Gold Jessica Jeansson

10 Valley Ridge Hilites Image Vendela Teinert

11 Landways Roze Pringles My Bodin

12 Ice Cheyenne Annika Fredriksson

Western Pleasure

Domare Joyce Swanson

1 Näsuddens International Pride Frida Edin

2 Näsuddens Moreno Leon Anneli Sätter Wangenfors

3 Escania’s Phoenix Gold Jessica Jeansson

4 Signahl’s Q-Nobel Minna Korpilahti

Western riding

Domare Joyce Swanson

1 Näsuddens King of Spades Sara Frisk 100,1

2 SGS King Ivory Sandra Säbb 84,7

3 Näsuddens International Pride Frida Edin 78,0

4 Näsuddens Moreno Leon Anneli Sätter Wangenfors 72,5

5 Signahl’s Q-Nobel Patrik Lindholm 71,0

6 Scandinavian Hawkeye Christina Bucht 70,5

7 Escania’s Phoenix Gold Jessica Jeansson 69,0

8 Farceur’s Austrian Spider 36 Malin Lönnar 68,5

9 Super A Hopes Pride Linnéa Bergstrand 65,5

10 Näsuddens Radioactive Boy 40 Ankie Höglund 61,5

MSHA Trophy (bästa allroundhäst)

Scandinavian Hawkeye 36,8

2 Signahl’s Q-Nobel 35,0

SMHF Sport Morgan Trophy (bästa sporthäst)

1 26 Näsuddens King of Spades 110,0

2 31 Näsuddens Moreno Leon 71,2

3 47 Red Commander 22 67,4

4 43 Näsuddens Twilight Time 66,4

5 25 Näsuddens International Pride 57,8

6 30 Näsuddens MMIX L’Amore 42,8

7 56 Signahl’s Q-Nobel 39,6

8 57 Signahl’s Wega 38,0

9 9 Escania’s Phoenix Gold 35,6

10 12 Farceur’s Austrian Spider 36 33,9

11 36 Näsuddens Radioactive Boy 40 33,2

12 49 Scandinavian Hawkeye 32,4

13 29 Näsuddens Miracle Mike 34 31,9

14 Landways Roze Pringles 23,6

15 64 Valley Ridge Hilites Image 19,4

16 20 Idet’s Dom Perignon 14,6

SMHF Trophy Unghästar (bästa unghäst allround)

41 Näsuddens Treasure 23,5

2 39 Näsuddens Story of Life 22,5

3 8 EnjoY My Red Miracle 20,0

4 37 Näsuddens Simsalabim 17,0

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *