Morganriks

Resultat morganriks 2012

VISNINGSKLASSER:

Placering enligt domare Josh Merrit, poäng enligt premieringsförrättare Elisabet Ljungstorp      

1-ÅRIGA HINGSTAR:           

1.      Escania’s Vangelios (89877=39)      

2.      Idets Dom Perignon (88887=39)       

3.      Grevareds Xocks (77788=37)         

2-ÅRIGA HINGSTAR:           

  1. Super A Hopes Don Juan (87887=38)         

3-ÅRIGA HINGSTAR:           

1.      Näsuddens Magnum Classic (99889=43)   

2.      Näsuddens Miracle Mike (88787=38)       

3.      Escania’s Commencement (88787=38)         

BÄSTA UNGHINGST:

Näsuddens Magnum Classic      

RESERV: Escania’s Vangelios      

2-ÅRIGA VALACKER:          

Escania’s Phoenix Gold (88776=36)         

BÄSTA UNGVALACK:

Escania’s Phoenix Gold      

1-ÅRIGA STON:          

Copper Breeze (98878=40)         

2-ÅRIGA STON:          

Näsuddens Noray (88777=37)         

3-ÅRIGA STON:          

1.      Memt Curly Sue (88877=38)       

2.      Näsuddens Millicent Largo (78887=38)     

 BÄSTA UNGSTO:

Memt Curly Sue      

RESERV: Copper Breeze      

BÄSTA UNGHÄST:

Näsuddens Magnum Classic      

RESERV: Escania’s Vangelios      

BÄSTA FÖL:

Annebos Kenny R (77888=38)      

STON 4 ÅR OCH ÄLDRE:          

1.      UVM Trillium 034 (98898=42)       

2.      Hagas Ida Brown (88887=39)       

3.      Näsuddens Heartbreaker 071 (98887=40)       

4.      Royal Gold Eye Candy (88787=38)       

5.      Signahls Q-Belle (88897=40) Exteriördiplom       

6.      Yasmin (87787=37)       

7.      Näsuddens Luca Rose (88776=36)       

8.      Kurrbodas Flair (88887=39)       

9.      Näsuddens Lucy in the Sky (88876=37)       

10.     Kurrbodas Lady Sweetheart (77887=37)         

VALACKER 4 ÅR OCH ÄLDRE:          

1.      Kurrbodas Limelight (98897=41) Exteriördiplom      

 2.      Tullesbo Crusado Correll (99777=39)       

3.      Queen’s Magic Shadow (88877=38)      

4.      Memt Dancin’ McHawk (87776=35)       

5.      Scandinavian Hawkeye (67776=33)     

HINGSTAR 4 ÅR OCH ÄLDRE:           

Amberfield’s Dun Heartbreakin’ (87887=38)         

BÄSTA VUXEN:

UVM Trillium      

RESERV: Kurrbodas Limelight     

BEST IN SHOW:

Näsuddens Magnum Classic      

RESERV: UVM Trillium      

MORGANKORSNING STON:          

Godkärras Wilda (77787=36)         

MORGANKORSNING VALACKER:          

Tin-Tin (88787=38)         

BÄSTA MORGANKORSNING:

Tin-Tin              

KVALITETSBEDÖMNING 4-ÅRIGA HÄSTAR: Exteriör- och gångartsdomare Elisabet Ljungstorp, Löshoppningsdomare Uno Bohman      

Hagas Ida Brown: Exteriör 88887=39 Klass 1. Hoppning 7-7=7,0.      

Kurrbodas Lady Sweetheart: Exteriör 77887=37. Hoppning 7-7=7,0. Gångarter 77667=6,5.      

Kurrbodas Limelight: Exteriör 98897=41 Diplom. Hoppning 7-7=7,0. Gångarter 8877=7,5 Diplom.      

Memt Dancin’ McHawk: Exteriör 87776=35. Hoppning 8-8=8,0 Diplom.      

Näsuddens Luca Rose: Exteriör 88776=36.     

Näsuddens Lucy in the Sky:Exteriör 88876=37.Hoppning 7,5-6,5=7,2. Gångarter 8888=8,0 Diplom.     

Signahls Q-Belle: Exteriör 88897=40 Diplom.      

Yasmin: Exteriör 87787=37. Hoppning 7-8=7,3. Gångarter 7777=7,0 Klass 1.             

KVALITETBEDÖMNING 5-ÅRIGA HÄSTAR: Exteriördomare Elisabet Ljungstorp, Kördomare Caroline Penot.  

Scandinavian Hawkeye: Exteriör 67776=33. Körprov 97779=7,8.              

AVELSKLASS:      

Bästa avelshingst:

Näsuddens International Pride (avkommor: Näsuddens Magnum Classic, Näsuddens Miracle Mike, Näsuddens Noray).      

Bästa avelssto: Näsuddens Ramblin’ Rose 047 (avkommor: Näsuddens Luca Rose, Näsuddens Magnum Classic). 

LÖSHOPPNING: Domare: Uno Bohman      

Näsuddens Magnum Classic (9-8/8,7),

Näsuddens Miracle Mike (9-8/8,7), Bästa Unghäst      

Näsuddens Heartbreaker 071 (8-8,5/8,2) Bästa Vuxen      

Amberfield´s Dun Heartbreakin’ (8-8/8,0)  

Escania’s Vangelios (8-8/8,0)      

Idets Dom Perignon (8-8/8,0)      

Memt Dancin’ McHawk (8-8/8,0), Bästa 4-åring      

Escania’s Phoenix Gold (7,5-8/7,7)      

Näsuddens Noray (7,5-8/7,7)     

Escania’s Commencement (8-6/7,3)      

Copper Breeze (7,5-7/7,3)      

Kurrbodas Flair (7-8/7,3)     

Näsuddens Millicent Largo (7-8/7,3)      

Yasmin (7-8/7,3)      

Näsuddens Lucy in the Sky (7,5-6,5/7,2)      

Grevareds Xocks (7-7/7,0)

Hagas Ida Brown (7-7/7,0)      

Kurrbodas Lady Sweetheart (7-7/7,0)      

Kurrbodas Limelight (7-7/7,0)      

Memt Curly Sue (7-7/7,0)      

Godkärras Wilda (7-7/7,0), Bästa Korsning

DRESSYR:Domare: Caroline Penot          

1.      Amberfield´s Dun Heartbreakin, Tina Andersson, LA:1 (69,21%)      

2.      Amberfield´s Dun Heartbreakin, Tina Andersson, MSVC:1 (64,04%)      

3.      Tin-Tin, Katarina Fingal, LB:3 (63,94%)  

HUNTER PLEASURE: Domare: Josh Merrit          

1.      Tin-Tin, Anna-Carin Fingal       

2.      Näsuddens Lucy in the Sky, Anneli Sätter-Wangenfors       

3.      Amberfield’s Dun Heartbreakin’, Tina Andersson       

4.      SGS King Ivory, Sandra Säbb   

5.      Queen’s Magic Shadow, Elin Zetterlund       

6.      Kurrbodas Lady Sweetheart, Sara Lönnberg  

WESTERN RIDING: Domare: Josh Merrit          

1.      SGS King Ivory, Sandra Säbb, WRAS mönster 9 (77 p)       

2.      Ice Farceur’s Honey, Linnea Zakrisson, WRAS mönster 9 (65,5 p)

REINING: Domare: Josh Merrit           

1.      SGS King Ivory, Sandra Säbb, WRAS mönster 5 (71,5 p)       

2.      Ice Farceur’s Honey, Linnea Zakrisson, WRAS mönster 12 (62,5 p)     

WESTERN PLEASURE: Domare: Josh Merrit          

1.      SGS King Ivory, Sandra Säbb       

2.      Ice Farceur’s Honey, Linnea Zakrisson       

3.      Scandinavian Hawkeye, Christina Bucht      

TRAIL: Domare: Josh Merrit          

1.      SGS Ivory, Sandra Säbb (83,5 p)       

2.      Godkärras Wilda, Sara Lönnberg (61 p)       

3.      Näsuddens Lucy in the Sky, Mikaela Söderberg (52 p)      

4.      Kurrbodas Lady Sweetheart, Sara Lönnberg (41,5 p)   

TRAIL-IN-HAND:Domare: Josh Merrit          

1.      Näsuddens Noray, Mikaela Söderberg (71,5 p)       

2.      Escania’s Phoenix Gold, Jessica Elofsson (68 p)       

3.      Memt Curly Sue, Anna Wegestål (58,5 p)       

4.      Näsuddens Millicent Largo, Anneli Sätter-Wangenfors (58 p)      

5.      Escania’s Vangelios, Mia Alvrud (52 p)       

6.      Idets Dom Perignon, Vanessa Fransson (51 p)       

7.      Näsuddens Miracle Mike, Minna Korpilahti (50 p)       

8.      Näsuddens Magnum Classic, Anneli Sätter-Wangenfors (46,5 p)       

9.      Näsuddens Magnum Classic, Patrik Lindholm (44,5 p)       

10.      Näsuddens Miracle Mike, Patrik Lindholm (39 p)                 

TÖMKÖRNING DRESSYR, Unghästklass: Domare Caroline Penot         

1.      Näsuddens Millicent Largo, Anneli Sätter-Wangenfors (123 p)      

2.      Godkärras Wilda, Sara Lönnberg (119 p)       

3.      Näsuddens Noray, Mikaela Söderberg (117 p)       

4.      Escania’s Phoenix Gold, Jessica Elofsson (104 p)        

4.    Näsuddens Miracle Mike, Minna Korpilahti (104 p)

6.    Memt Curly Sue, Anna Wegestål (102 p)          

7.    Näsuddens Magnum Classic, Anneli Sätter-Wangenfors (84 p)                 

TÖMKÖRNING DRESSYR, Vuxenklass: Domare Caroline Penot          

1.      Näsuddens Lucy in the Sky, Mikaela Söderberg (125 p)       

2.      Yasmin, Malin Sporrong (116 p)       

3.      Memt Dancin’ McHawk, Anna Althén (112 p)       

4.      Kurrbodas Lady Sweetheart, Sara Lönnberg (88 p)                 

PLEASURE-KÖRNING: Domare: Josh Merrit          

1.      Scandinavian Hawkeye, Christina Bucht       

2.      Memt Dancin’ McHawk, Anna Althén                 

SMHF TROPHY till Bästa Unghäst Allround          

1.      Näsuddens Magnum Classic (39,4)       

2.      Näsuddens Noray (33,5)       

3.      Escania’s Vangelios (32,5)      

4.      Näsuddens Miracle Mike (31,9)   

5.      Escania’s Phoenix Gold (29,4)       

6.      Näsuddens Millicent Largo (27,6)       

7.      Idets Dom Perignon (22,5)      

8.      Memt Curly Sue (18,3)                 

SPORT MORGAN TROPHY           

1.      Amberfield’s Dun Heartbreakin’ (15,8)      

 2.      Ice Farceur’s Honey (5,2)                 

MSHA TROPHY till Bästa Allround-Morgan:          

Scandinavian Hawkeye (6 p)                 

Årets Uppfödare:

Haga Morgans

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *