Morganriks

Resultat Morganriks 2010

   

Visningsklasser:    

Föl:

1. Näsuddens Nocturne´s Pride (87877=37)          

1-åriga hingstar:    

1. Näsuddens Magnum Classic (77787=36)    

2. Escanias Commencement (88877=38)   

3. Rill´s No Hurry (77877=36)    

4. Näsuddens Miracle Mike (77787=36) 

5. Landway´s Magic River Boy (87777=36)    

6. Näsuddens MMix L´Amoure (77786=35)    

7. Rill´s Motown Hit (78887=38)    

8. Näsuddens Moreno Leon (77777=35)    

9. Näsuddens Magic Man (77887=37)          

2-åriga hingstar:    

1. Black Shadow (77777=35)    

3. Thorell´s Cool Breeze (77878=37)          

1-åriga ston:    

1. Näsuddens May Belle (78876=36)

2. Dream of Faith (87887=38)    

3. Näsuddens Monashee (87888=39)    

4. Näsuddens Millicent Largo (78886=37)    

5. Ice Cheyenne (77877=36)          

2-åriga ston:    

1. Meadow Mint Betty Louisa (87777=36)   

2. Näsuddens Lucy in the Sky (88777=37)    

3. Terrific Savannah (88666=34)    

4. Fidelitys Belize (88877=38)    

5. Dreamlight (88877=38) 

6. Yasmine (77776=34)    

7. Signahls Q-Belle (887–)          

3-åriga ston:    

1. Memphis Dream (78867=36)   

2. Näsuddens Key II My Heart (88778=38)                

Ston 4 år och äldre:    

1. Näsuddens Heartbreaker (88777=37, AB-premierad)    

2. Mooncoin Metronome (ej poängsatt, B-premierad)    

3. Signahls Karma (88698=39)

4. Thorell´s Midnight Marigold (87877=37)    

5. Goldget Kitty (88788=39)    

6. Kurrbodas Flair (78788=38)   

7. Hagas Caroline Ingalls (87787=37)    

8. Midsummer Dream (87777=36)          

2-åriga valacker:    

1. Signahls Q-Nobel (77888=38)   

 2. Meadow Mint Dancin Mc Hawk (77877=36)         

 3-åriga valacker: 

1. Näsuddens Kermit (87887=38)    

2. Signahls Pontiac (88787=38)          

Valacker 4 år och äldre:

1. Skyrock Memphis King (87898=40)       

Hingstar 4 år och äldre:     

1. Lyckänge Copper Coin (88878=39)    

2. Hagas Farmer Boy (98897=41)    

3. Amberfield´s Dun Heartbreakin´ (88897=40)    

4. Hagas Charles Ingalls (88879=40)    

5. Sunset Immigrant (87877=37)      

Bästa Unghingst:

Näsuddens Magnum Classic    

Reserv: Escanias Commencement          

Bästa Ungvalack:

Signahls Q-Nobel    

Reserv: Näsuddens Kermit           

Bästa Ungsto:

Meadow Mint Betty Louisa    

Reserv: Näsuddens May Belle          

Bästa Unghäst:

Meadow Mint Betty Louisa    

Reserv: Signahls Q-Nobel 

Bästa vuxen: Lyckänge Copper Coin    

Reserv: Näsuddens Heartbreaker          

Best in Show: Lyckänge Copper Coin   

Reserv: Meadow Mint Betty Louisa          

Avelsklass:    

Bästa avelshingst:

UVM Kingsland Bay 23     (avkommor: Fidelitys Belize, Signahls Q-Belle, Signahls Q-Nobel)          

Bästa avelssto:

UVM Trillium 034 (avkommor: Signahls Karma, Signahls Pontiac, Signahls Q-Belle)          

Bästa handler:

Ewa Signahl          

Tävlingsklasser:     Dressyr (40 m-bana):    

1. Brave Heart, Linn Ingvarsson, LA:1 (72,37%)    

2. Näsuddens Twilight Time, Ann Viktorsdotter, LA:1 (67,63%)    

3. Hagas Charles Ingalls, Veronica Johansson, LB:1 (64,83%)   

 4. Hagas Farmer Boy, Sofia Olin-Lundmark, LB:1 (63,79%)    

5. Kurrbodas Flair, Amanda Gryth, LC:1 (60,37%) 

6. Amberfield´s Dun Heartbreakin´, LB:1 (59,66%)    

7. Midsummer Dream, Cecilia Malmström, LB:1 (58,97%)    

8. Signahls Karma, Mikaela Fredriksson, LC:1 (58,52%)   

9. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell, LB:1 (57,59%)    

10. Näsuddens Heartbreaker, Anneli Sätter-Wangenfors, LB:1 (57,24%)    

11. Skyrock Memphis King, Sandra Matsson, LC:1 (54,81%)    

12. Thorell´s Midnight Marigold, Joanna Quist, LC:1 (51,85%)          

Dressyr (60 m-bana):    

1. Brave Heart, Linn Ingvarsson, LA:3 (70,97%)    

2. Hagas Farmer Boy, Sofia Olin-Lundmark, LB:3 (67,58%)    

3. Näsuddens Twilight Time, Ann Viktorsdotter, LA:3 (62,90%)

4. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell, LB:3 (61,52%)    

5. Falkas Arthur, Eva Kjellström, LB:3 (56,97%)     

6. Signahls Karma, Mikaela Fredriksson, LB:3 (54,24%)          

Hoppning I:    

1. Brave Heart, Linn Ingvarsson, 70 cm (0-0/29)    

2. Amberfield´s Dun Heartbreakin´, 60 cm (0-0/38)    

3. Näsuddens Heartbreaker, Anneli Sätter-Wangenfors, 50 cm (0-0/45)    

4. Lyckänge Copper Coin, Anders Thorell, 70 cm (0-utesl)    

5. Thorell´s Midnight Marigold, Elisa Thorell, 50 cm (0-utesl)    

6. Midsummer Dream, Cecilia Malmström, 60 cm (4/75) 

7. Hagas Farmer Boy, Sofia Olin-Lundmark, 90 cm (12/56)   

8. Kurrbodas Flair, Amanda Gryth, 70 cm (12/87)    

9. Skyrock Memphis King, Sandra Matsson, 60 cm (12/88)    

10. Goldget Kitty, Anna Wegestål, 50 cm (12/82)          

Hoppning II:    

1. Brave Heart, Linn Ingvarsson, 80 cm (0-0/26)    

2. Falkas Arthur, Eva Kjellström, 80 cm (0-0/38)   

3. Kurrbodas Flair, Amanda Gryth, 70 cm (0-0/33)   

4. Skyrock Memphis King, Sandra Matsson, 70 cm (0-0/38)    

5. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell, 80 cm (0-4/31)    

6. Näsuddens Heartbreaker, Ida Aldernäs, 70 cm (0-8/35)

7. Amberfield´s Dun Heartbreakin´, 80 cm (4/51)    

8. Hagas Farmer Boy, Sofia Olin-Lundmark, 100 cm (8/53)    

9. Näsuddens Emma, Paulina Lisra, 90 cm (12/72)          

Hunter Pleasure:    

1. Signahls Karma, Mikaela Fredriksson    

2. Brave Heart, Linn Ingvarsson    

3. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell   

4. Goldget Kitty, Sara D Alvrud   

5. Skyrock Memphis King, Sandra Matsson    

6. Kurrbodas Flair, Amanda Gryth 

Trail:    

1. Signahls Karma, Mikaela Fredriksson    

2. Brave Heart, Linn Ingvarsson    

3. Falkas Arthur, Åsa Nilsson    

4. Hagas Farmer Boy, Veronica Isaksson-Lidén    

5. Näsuddens Key II My Heart, Anneli Sätter-Wangenfors    

6. Näsuddens Heartbreaker, Anneli Sätter-Wangenfors    

7. Amberfield´s Dun Heartbreakin´    

8. Goldget Kitty, Sara D Alvrud   

9. Thorell´s Midnight Marigold, Joanna Quist    

10. Lyckänge Copper Coin, Anders Thorell

11. Skyrock Memphis King, Sandra Matsson    

12. Hagas Charles Ingalls, Veronica Johansson          

Trail-in-hand:    

1. Näsuddens Lucy in the Sky, Mikaela Söderberg   

2. Näsuddens Kermit, Sylvi Linnaeus    

3. Meadow Mint Betty Louisa, Anna Wegestål    

4. Yasmine, Malin Sporrong    

5. Fidelitys Belize, Lars Brönning    

6. Thorell´s Cool Breeze, Elisa Thorell       

Reining (WRAS monster nr 13):     

1. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell    

2. Goldget Kitty, Sara D Alvrud    

3. Thorell´s Midnight Marigold, Joanna Quist         

Western Riding (WRAS monster nr 10):    

1. Brave Heart, Linn Ingvarsson    

2. Goldget Kitty, Sara D Alvrud    

3. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell          

Western Pleasure:    

1. Goldget Kitty, Sara D Alvrud

2. Lyckänge Copper Coin, Elisa Thorell    

3. Brave Heart, Linn Ingvarsson   

4. Thorell´s Midnight Marigold, Joanna Quist          

Precisionskörning (+40cm):    

1. Hagas Farmer Boy, Veronica Isaksson-Lidén (0-3/2:12)    

2. Lyckänge Copper Coin, Anders Thorell (0-3/2:15)    

3. Signahls Karma, Mikaela Fredriksson (0-9/2:26)    

4. Hagas Charles Ingalls, Veronica Johansson (9-9/2:39)          

Pleasure-körning: 

1. Goldget Kitty, Sara D Alvrud    

2. Hagas Farmer Boy, Veronica Isaksson-Lidén    

3. Lyckänge Copper Coin, Helena Thorell   

4. Signahls Karma, Mikaela Fredriksson          

Tömkörning dressyr:    

Unghästar 1-3 år:    

1. Yasmine, Malin Sporrong (126)    

2. Näsuddens Lucy in the Sky, Mikaela Söderberg (117)    

3. Näsuddens Key II My Heart, Anneli Sätter-Wangenfors (115)   

4. Signahls Pontiac, Thomas Åkerblom (101)    

5. Signahls Q-Nobel, Bengt Signahl (96)

6. Näsuddens Kermit, Sylvi Linnaeus (96)    

7.Thorell´s Cool Breeze, Marie Vennberg (94)    

8. Meadow Mint Betty Louisa, Anna Wegestål (91)    

9. Meadow Mint Dancin´ Mc Hawk, Anna Althén (83)    

10. Escanias Commencement, Tina Andersson (80)    

11. Fidelitys Belize, Marika Teinert (73)    

12. Memphis Dream, Christa Teglund (46)         

 Vuxna:    

1. Falkas Arthur, Åsa Nilsson (148)       

 Löshoppning:    

Amberfield´s Dun Heartbreakin´ (7-8)   

Escanias Commencement (8-7, Bästa 1-2-åring)    

Falkas Arthur (7-8)    

Fidelitys Belize (7-7)    

Godkärras Wilda (8-7,5, Bästa korsning)   

Goldget Kitty (6,5-7)    

Hagas Caroline Ingalls (7-7)    

Hagas Farmer Boy (7,5-8, Bästa vuxen)     I

ce Cheyenne (7-6)    

Meadow Mint Betty Louisa (7-8)    

Meadow Mint Dancin´ Mc Hawk (7-7,5)

Midsummer Dream (7-7)    

Näsuddens Kermit (7-7)    

Näsuddens Key II My Heart (7-7,5)    

Näsuddens Lucas (7,5-8)    

Näsuddens Lucy in the Sky (7-7)    

Näsuddens Magic Man (7,5-8)   

Näsuddens Magnum Classic (7-7)    

Näsuddens May Belle (7-7)    

Näsuddens Millicent Largo (7-7)    

Näsuddens Miracle Mike (7-7)    

Näsuddens MMix L´Amoure (7-7,5) 

Näsuddens Monashee (7-7)    

Näsuddens Moreno Leon (7-7)    

Rill´s Motown Hit (7-7,5)   

Roll´s No Hurry (7-7,5)    

Signahls Pontiac (7-8, Bästa 3-åring)    

Signahls Q-Nobel (7-7)    

Skyrock Memphis King (7-8)    

Terrific Savannah (7-7)    

Thorell´s Cool Breeze (7-7,5)    

Thorell´s Midnight Marigold (7,5-8, Bästa vuxen)    

Yasmine (7-6)      

SMHF Trophy till Bästa Unghäst Allround:    

1. Meadow Mint Betty Louisa (59,0)    

2. Näsuddens Lucy in the Sky (53,3)    

3. Escanias Commencement (50,5)    

4. Näsuddens Key II My Heart (45,5)   

5. Signahls Pontiac (44,6)    

6. Näsuddens Kermit (43,0)    

7. Signahls Q-Nobel (41,0)    

8. Thorell´s Cool Breeze (40,9)    

9. Yasmine (37,6)    

10. Meadow Mint Dancin Mc Hawk (36,1) 

11. Fidelitys Belize (30,3)    

12. Näsuddens Magic Man (29,5)    

13. Rill´s No Hurry (26,5)    

14. Näsuddens MMix L´Amoure (23,5)    

15. Näsuddens May Belle (22,5)    

16. Näsuddens Magnum Classic (20,5)    

17. Näsuddens Monashee (20,5)    

18. Näsuddens Millicent Largo (17,5)    

19. Terrific Savannah (17,5)    

20. Näsuddens Miracle Mike (16,5)    

21. Näsuddens Moreno Leon (12,5)    

22. Memphis Dream (5,4)

23. Ice Cheyenne (3,0)          

SMHF Sport Morgan Trophy:     

1. Hagas Farmer Boy (48,2)    

2. Lyckänge Copper Coin (43,8)    

3. Signahls Karma (37,2)    

4. Goldget Kitty (30,0)    

5. Falkas Arthur (23,6

6. Amberfield´s Dun Heartbreakin´ (23,2)    

7. Näsuddens Heartbreaker (17,4)   

8. Kurrbodas Flair (15,0) 

9. Hagas Charles Ingalls (14,6)    

10. Skyrock Memphis King (11,2)    

11. Thorell´s Midnight Marigold (10,2)          

MSHA Trophy till Bästa Allroundhäst:    

1. Hagas Farmer Boy (42,8)    

2. Signahls Karma (41,0)    

3. Lyckänge Copper Coin (35,8)   

 4. Goldget Kitty (27,2)    

5. Hagas Charles Ingalls (16,6) 

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *